Naczelnik Urzędu Skarbowego odpowiadając na pismo z dnia 18.02.2004 r., w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 us... - Interpretacja - US.PD-II/415/6/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.03.2004, sygn. US.PD-II/415/6/2004, Urząd Skarbowy w Zgorzelcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego odpowiadając na pismo z dnia 18.02.2004 r., w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.) uprzejmie informuje:

Art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmizn.) stanowi, że podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Wysokość wydatków poniesionych na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej ustala się na podstawie dowodu wpłaty. Należy zauważyć, iż użyte przez ustawodawcę pojęcie,,dowód wpłaty" jest pojęciem szerokim. Za dowód wpłaty na przedmiotowy fundusz należy uznać zarówno przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak również dokument wpłaty w kasie spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. W praktyce często wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy podatnicy dokonują w ogólnej kwocie, łącznie z innymi należnościami np. z pozostałymi składnikami opłaty czynszowej. W takiej sytuacji z dowodu wpłaty niekiedy nie sposób jednoznacznie wywnioskować wysokość wniesionych przez podatnika wpłat na przedmiotowy fundusz. Powyższe nie pozbawia jednak prawa do odliczenia z ww. tytułu, dlatego też w takim przypadku, w celu dowodowym, wystarczającym będzie posiadanie obok dowodu wpłaty również dokumentu zawierającego informację o wysokości wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy.

W sytuacji natomiast, gdy wspólnota podejmie uchwałę o przeznaczeniu zaoszczędzonych środków finansowych - z zaliczek na bieżące utrzymanie nieruchomości wspólnej lub z zaliczek na opłaty za media i inne należności - na rzecz funduszu remontowego wspólnoty i na tą okoliczność sporządzi dokument, w którym będzie wyszczególniona konkretna kwota przekazana z ww. tytułu na wyodrębniony fundusz remontowy - to w ocenie tut. organu podatkowego należy uznać, iż dokument taki będzie uprawniał podatnika do dokonania odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej.

Urząd Skarbowy w Zgorzelcu