Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowe... - Interpretacja - ZF/415-307/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. ZF/415-307/04, Urząd Skarbowy w Sierpcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu, w odpowiedzi na pismo z dnia 11.08.2004 r. w sprawie zasad opodatkowania przychodów ze sprzedaży materiału siewnego, przedkłada poniższą informację:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy o podatku dochodowym nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

W art. 2 ust. 2 ww. ustawy ustawodawca określił, iż działalnością rolniczą jest działalność gospodarcza polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1) miesiąc - w przypadku roślin,

2) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Charakterystykę działów specjalnych produkcji rolnej zawiera art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż będąc właścicielem gospodarstwa rolnego, opodatkowanego podatkiem rolnym, uzyskuje Pan przychody ze sprzedaży materiału siewnego wyprodukowanego we własnym gospodarstwie rolnym.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy należy stwierdzić, iż wykonywaną przez Pana działalność należy uznać za działalność rolniczą, co oznacza, że nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, przedstawione przez Pana w zapytaniu stanowisko jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy w Sierpcu