POSTANOWIENIE . - Interpretacja - PD/415-20a/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.10.2005, sygn. PD/415-20a/2005, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE .

w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 03.10.2005 roku i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:
stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek.
Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia. W dniu 03.10.2005 roku zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;

prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi tj. sprzedaż odzieży. Na rozpoczęcie w/w działalności w ramach programu Europejskiego Funduszu Społecznego Podatnik otrzymał z Powiatowego Urzędu Pracy bezzwrotną jednorazową pomoc finansową. Środki z Urzędu Pracy Podatnik otrzymał przed zarejestrowaniem działalności. Następnie zarejestrował tę działalność, zgłosił w Urzędzie Skarbowym, zaprowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz dokonał zakupu środków trwałych o wartości przekraczającej 3.500,-zł (sfinansowanych ze środków Funduszu Pracy).
W tym stanie faktycznym, z uwagi na źródło sfinansowania powyższychzakupów, powstała wątpliwość w przedmiocie zaliczenia do kosztów działalności odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których wartość przekracza 3.500 zł.
Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisach art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /jedn. tekst Dz. U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm. /, który stanowi - cyt. "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a - 22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie" - przedstawiono następujące stanowisko: cyt. "Pozostaję w przekonaniu, iż te zakupy nie będą ujęte w kosztach działalności w postaci odpisów amortyzacyjnych".
Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /jedn. tekst Dz.U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Stosownie do treści przepisu art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /jedn. tekst Dz. U z 2000 toku Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a - 22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W związku z tym, że wydatki na zakup środków trwałych zostały sfinansowane ze środków, które Podatnik otrzymał z Powiatowego Urzędu Pracy w ramach programu Europejskiego Funduszu Społecznego, dlatego też odpisy amortyzacyjne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Niniejsza interpretacja:dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim