Działając na podstawie art. 216 § 1, w związku z art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r.... - Interpretacja - 1406/DL/415-33/AJ/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.11.2005, sygn. 1406/DL/415-33/AJ/05, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 216 § 1, w związku z art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w związku z Państwa pismem z dnia 18.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. uznaje stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 18.10.2005r. zwrócili się Państwo o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w następującej sprawie: W dniu 21 marca 2001roku aktem notarialnym nabyli Państwo nieruchomość . W kilka miesięcy po zakupie nieruchomości otrzymali Państwo pozew , w którym Bank wystąpił do Sądu o uznanie przedmiotowej umowy sprzedaży za bezskuteczną i zezwolenie na przeprowadzenie z niej egzekucji, z uwagi na to, że sprzedający jako poręczyciel dokonał sprzedaży tej nieruchomości z zamiarem pokrzywdzenia wierzyciela. W związku z powyższym w dniu 23.09.2005r. aktem notarialnym zawarli Państwo ze sprzedającym ugodę, na mocy której zwrotnie zastała przeniesiona własność nieruchomości za kwotę pierwotnego zakupu. Wobec powyższego zwracacie się Państwo z zapytaniem, czy sytuacja, w której dochodzi do zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości na podstawie ugody, sporządzonej w celu zniwelowania skutków zawarcia umowy kupna nieruchomości, wobec której to umowy skierowano do Sądu żądanie o uznanie jej za bezskuteczną, jako zdziałanej przez dłużnika z zamiarem pokrzywdzenia wierzyciela, rodzi skutek w postaci obowiązku podatkowego określonego w art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości , jeśli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , o ile zostanie dokonana w czasie określonym w ustawie, powodować będzie skutek w postaci obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 917 Kodeksu cywilnego ugoda to umowa, mocą której strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego po to, by uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku, by zapewnić ich wykonanie lub by uchylić spór już istniejący albo mogący powstać. Ugoda jest umową konsensualną, co do zasady wzajemną i ustalającą stosunek prawny, choć może go również kształtować, w zasadzie wywiera skutek obligatoryjny, lecz może również wywierać skutek rzeczowy tzn. może zmieniać stan własności lub innych praw rzeczowych. Ponieważ zawarta ugoda miała charakter umowy odpłatnej należy przyjąć, iż w świetle art. 10 ust.1 pkt. 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może ona stanowić źródło przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Jednakże nie będzie tu miał zastosowania art. 28 ustawy, albowiem odnosi się on jedynie do sprzedaży i zamiany. Uzyskany dochód opodatkowany jest natomiast na zasadach ogólnych tj. w/g skali podatkowej wraz z innymi dochodami podatnika uzyskanymi w danym roku podatkowym, wykazanymi w zeznaniu. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 9 ustawy o podatku dochodowym dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Przychód uzyskany z tytułu zawarcia ugody ustala się na podstawie art. 19 ust. 1, 3 i 4, a koszty uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust.1 i art. 23 ustawy.

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim