Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr... - Interpretacja - PD-415/22/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.10.2005, sygn. PD-415/22/05, Urząd Skarbowy w Jaśle

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Fundacji z dnia 24.08.2005 r. uzupełnionego w dniu 16.09.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 25.08.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek Fundacji o udzielenie w jej indywidualnej sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiając stan faktyczny Fundacja wskazała, że realizuje dwa projekty finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej - Phare 2002 Koordynacja działań instytucji rynku pracy. Do realizacji ww. projektów Fundacja zatrudniła pracowników na umowę o pracę oraz na umowę zlecenia koordynatora projektu, którzy bezpośrednio realizują cel projektu m.in. poprzez udzielanie porad prawnych i obywatelskich dla osób bezrobotnych, emerytów i rencistów. Wniosek Fundacji sprowadza się do udzielenia interpretacji, czy ww. pracownikom zatrudnionym etatowo na podstawie umów o pracę oraz umowę zlecenia, którzy bezpośrednio realizują cel projektu przysługuje zwolnienie od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Fundacja uważa, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym sprawy zwolnienie podatkowe rozciąga się także na dochody finansowane ze środków pomocowych, ponieważ przychody są otrzymywane przez pracowników, którzy bezpośrednio realizują cel programu objęty pomocą.

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 powołanej w sentencji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Beneficjentami pomocy zagranicznej mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, jak też jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Pomimo, że beneficjentem pomocy jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, to zadania na które jest przekazywana pomoc realizowane są zazwyczaj przez osoby fizyczne, z którymi osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej zawarła umowę o pracę, umowę zlecenia, czy też inną umowę cywilnoprawną na wykonanie tego zadania. W takiej sytuacji, stosownie do powołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy, ze zwolnienia od opodatkowania korzystają dochody uzyskane przez osoby fizyczne, które zawarły umowę z beneficjentem pomocy, zaś przedmiot tej umowy służy bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego. Z wniosku Fundacji wynika bowiem, iż jest pierwszym beneficjentem pomocy, a wymienieni pracownicy i zleceniobiorcy bezpośrednio realizują cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zatem własne stanowisko Fundacji w przedmiotowej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle uznał za prawidłowe, w związku z czym postanowił jak w sentencji.

Należy również zauważyć, że wymienione zwolnienie nie ma zastosowania do opodatkowania ewentualnych dochodów kolejnych podatników, którym podatnicy (osoby fizyczne) bezpośrednio realizujący cel programu pomocowego zlecili wykonanie określonych czynności.

Końcowo informuje się, że kwestie zwrotu ewentualnej nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych pobranego przez płatnika zostaną przedstawione w odrębnym piśmie.

Urząd Skarbowy w Jaśle