Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i przedłożonych dokumentów wynika, iż w dniu 24.08.2005 r. wykupił Pan po 3 letnim leasingu operacyjny... - Interpretacja - D-1/412/323/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2005, sygn. D-1/412/323/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i przedłożonych dokumentów wynika, iż w dniu 24.08.2005 r. wykupił Pan po 3 letnim leasingu operacyjnym samochód ciężarowy Skoda Oktavia Van , za cenę uzgodnioną w umowie leasingu tj. 4.348,30 zł brutto (3.564,18 zł netto). Samochód ten w trakcie trwania umowy leasingu był wykorzystywany przez Pana w prowadzonej działalności gospodarczej. Po zakończeniu umowy leasingu i wykupieniu samochodu, postanowił Pan nie wykorzystywać go w prowadzonej działalności. A tym samym stoi Pan na stanowisku, iż nie ma obowiązku wprowadzania samochodu do ewidencji środków trwałych oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów.
Z załączonej do wniosku kserokopii faktury Vat wynika, że nabywcą samochodu Skoda Octavia Van będącego wcześniej przedmiotem leasingu jest Firma, której jest Pan właścicielem.

Generalną zasadę zaliczania wydatków podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów formułuje art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.). Zgodnie z treścią powołanego przepisu, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. Użyty w tym przepisie zwrot "w celu" oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie źródła przychodu. W przypadku, gdy zakupiony przez Pana samochód nie będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności - trudno dopatrzeć się związku o takim charakterze przyczynowo - skutkowym pomiędzy powstaniem lub zwiększeniem uzyskiwanego przez Pana przychodu a poniesieniem wydatku związanego z zakupem samochodu.

Definicja pojęcia "środka trwałego" została zawarta w art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że środkami trwałymi są stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, m.in. budynki, maszyny, środki transportu i inne przedmioty o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Istotnym jest, że powyższe cechy składnika majątku winne być spełnione łącznie. W Pana sytuacji nie został spełniony warunek dotyczący wykorzystywania zakupionego przez Pana środka transportu w prowadzonej działalności. Wobec powyższego słuszne jest Pana stanowisko w kwestii braku obowiązku zaliczenia zakupionego samochodu do środków trwałych firmy.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie