P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - IUSIPD3/415/64/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.12.2005, sygn. IUSIPD3/415/64/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko wnioskodawców: Pani .... i Pana.... - przedstawione we wniosku z dnia 07.11.2005 r., który wpłynął w dniu 29.11.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29.11.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W wyżej wymienionym wniosku przedstawili Państwo następujący stan faktyczny:
Od dnia xx.05.1997 r. byliście Państwo wieczystymi użytkownikami nieruchomości stanowiącej działkę gruntu poł. w ... przy ul. ... (umowa wieczystego użytkowania terenu Rep A .../97). Dnia xx.09.2003 r. nastąpiło przekształcenie formy prawnej przedmiotowej nieruchomości z użytkowania wieczystego w prawo własności (decyzja administracyjna nr ../03). Dnia xx.08.2005 r. dokonaliście Państwo odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości (umowa przeniesienia własności nieruchomości Rep .../2005).

Państwa pytanie dot. rozstrzygnięcia czy przedmiotowa sprzedaż stanowi źródło przychodu w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z Państwa stanowiskiem zawartym we wniosku przychód uzyskany z przedmiotowej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu, gdyż w momencie sprzedaży minął okres 5 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie użytkowania wieczystego działki.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz.176 ze zm.) stanowi, iż źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Za datę nabycia nieruchomości, od której upływa 5 - letni termin określony w powołanym przepisie, nie można uznać momentu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności na podstawie aktu administracyjnego, jakim jest decyzja administracyjna - decyzja administracyjna ../03 z dnia xx.09.2003 r. Jest to bowiem tylko zmiana formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Nabycie prawa do przedmiotowej nieruchomości nastąpiło przez Państwa w chwili zawarcia umowy o ustanowieniu prawa wieczystego użytkowania, a więc dnia xx.05.1997 r. (Rep A ../97).

Z uwagi na powyższe odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości dnia xx.08.2005 r. w drodze umowy przeniesienia własności nieruchomości Rep A .../2005 nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż minął 5-letni okres wskazany w powołanym przepisie, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym zostało nabyte prawo użytkowania wieczystego, a nie od końca roku kalendarzowego, w którym prawo to zostało przekształcone w prawo własności w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 04 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego, przysługującego osobom fizycznym, w prawo własności (tj. Dz. U. z 2001 r., Nr 120, poz. 1299 ze zm.).

Wobec powyższego, tutejszy organ podatkowy, mając na względzie opisany stan faktyczny i powołane przepisy, stanowisko przedstawione we wniosku uznaje za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach