POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-4/415-107/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.12.2005, sygn. PD-4/415-107/05, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 14.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z wniesionego dnia 14.11.2005 r. pisma wynika, że w roku 2000 w mieszkaniu będącym Pana własnością został przeprowadzony remont. Wydatki na remont poniósł ówczesny teść Pana córki. W wyniku rozprawy sądowej nakazem sądu w roku 2005 zwrócił Pan byłemu teściowi kwotę wydatków poniesionych na ten cel w wys. 11.690,00. W zeznaniu podatkowym za rok 2005 chciał Pan odliczyć kwotę, którą zapłacił Pan byłemu teściowi za remont mieszkania będącego Pana własnością, posiadając jako dowód poniesienia tych wydatków dowód nadania pieniędzy przekazem pocztowym.

Stosownie do postanowień art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się (...) jeżeli w roku podatkowym podatnik:
- poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Sposób dokumentowania wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu / budynku mieszkalnego określa artykuł 27a ust. 6 w/w ustawy. Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

W przedmiotowej sprawie, jeżeli nie posiada Pan faktur Vat dokumentujących poniesienie wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego będącego Pana własnością nie może Pan dokonać ich odliczenia. Zaznacza się również, iż wydatki te odlicza się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym dokonano remontu bądź modernizacji, a dowodem poniesienia tych wydatków są właśnie faktury Vat. Fakt, iż dokonał Pan, w wyniku orzeczenia sądu, zwrotu w 2005 r. wydatków poniesionych przez byłego teścia Pana córki na remont i modernizację lokalu mieszkalnego będącego Pana własnością nie uprawnia Pana do odliczenia w roku 2005 tej kwoty. Warunkiem bezwzględnym do dokonania odliczeń od podatku w zeznaniu podatkowym jest posiadanie faktury Vat lub dowodu odprawy celnej. Dowód nadania pieniędzy przekazem pocztowym zasądzonych przez sąd nie uprawnia Pana do dokonania odliczeń w zeznaniu podatkowym za rok 2005.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla płatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta