P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDOF/415/49/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.11.2005, sygn. PDOF/415/49/05, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.09.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych,- stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29.09.2005 r. do tutejszego urzędu wpłynął wniosek strony w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącej skutków podatkowych realizowanego projektu, finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Z treści złożonego wniosku wynika, że jednostka realizuje projekt finansowany z otrzymanej dotacji w ramach programu "Równać szanse - 2005". Dotacja pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, której krajowym operatorem jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

W związku z tym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy dokonując wypłat wynagrodzeń z tytułu umów zleceń zawartych z nauczycielami na realizację projektu należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy wypłaty wynagrodzeń w ramach umów zleceń są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż jednostka bezpośrednio realizuje projekt ze środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
Po rozpatrzeniu wniosku organ podatkowy wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NA-TO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Wymienione zwolnienie znajduje zastosowanie tylko wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie dwie przesłanki, t. j. środki finansowe muszą pochodzić z bezzwrotnej pomocy zagranicznej i podatnik musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.
W związku z tym należy stwierdzić, że osoby fizyczne z którymi jednostka zawarła umowy zlecenia na wykonanie projektu również realizują cel wymienionych programów, ponieważ ze zwolnienia z podatku dochodowego korzystają nie tylko dochody osoby prawnej, która otrzymała środki pomocowe jako pierwsza, lecz także dochody osób fizycznych realizujących bezpośrednio cel programu w ramach umów zlecenia.Natomiast wyłączenie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 46 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy jedynie sytuacji gdy osoba fizyczna bezpośrednio realizująca cel programu pomocowego zleca wykonanie określonych czynności innej osobie fizycznej w ramach umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Powyższa informacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania interpretacji, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem.
Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla niego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach, w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Gorlicach