POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-2/415-16/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2006, sygn. PD-2/415-16/06, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a§1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U. Z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.02.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu diet pracowników z tytułu wykonywania prac za granicą oraz możliwości odliczania od wynagrodzenia zapłaconych w Norwegii składek na ubezpieczenie społeczne pracowników:

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu diet pracowników z tytułu wykonywania pracy za granicą oraz nieprawidłowe w części dotyczącej odliczania od wynagrodzenia składek na ubezpieczenie społeczne zapłaconych w Norwegii.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych zarejestrowaną w miejscu zamieszkania. W związku z otrzymaniem zlecenia na terenie Norwegii planuje Pan zatrudnić dwóch pracowników na umowę zlecenie. Pracownikom tym będzie Pan pokrywał koszty podróży, noclegów oraz wyżywienia. Ponadto za zatrudnionych na umowę zlecenie pracowników będzie Pan w Norwegii płacił składki na ubezpieczenie społeczne.

Zwraca się Pan z zapytaniem:

  1. czy koszty wyżywienia pracowników wykonujących prace za granicą należy rozliczać wg rachunków czy wg diet
  2. czy zapłacone w Norwegii składki na ubezpieczenie społeczne można odliczać od wynagrodzenia pracowników

Zgodnie z Pana stanowiskiem koszty wyżywienia pracowników pracujących za granicą powinny być rozliczane wg diet dla pracowników, które stanowią koszt uzyskania przychodu, natomiast odprowadzone w Norwegii składki na ubezpieczenie społeczne powinny być odliczane od wynagrodzenia na tych samych zasadach co składki odprowadzane w Polsce.

Ad.1.

W myśl art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14 poz.176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.

Wg generalnej klauzuli zawartej w tym przepisie wydatek poniesiony przez podatnika stanowi koszt uzyskania przychodów, jeżeli:

  • służy osiągnięciu przychodu, tzn. został poniesiony w celu jego osiągnięcia, co oznacza, że za koszt uzyskania przychodu może być uznany tylko ten wydatek, który pozostaje w związku o charakterze przyczynowo-skutkowym lub gospodarczym ze źródłem przychodu,
  • nie został wymieniony przez ustawodawcę w art.23 cytowanej ustawy.

Przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej są usługi remontowo-budowlane, które zgodnie z otrzymanym zleceniem będą wykonywane w Norwegii przez pracowników zatrudnionych na umowę zlecenie.

Z tego tytułu zatrudnieni na umowę zlecenie pracownicy będą ponosili znacznie wyższe koszty utrzymania. Podstawowym świadczeniem na rzecz pracownika podczas podróży służbowej jest dieta, przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia.

Żaden akt prawa podatkowego nie określa zakresu znaczeniowego pojęcia podróż służbowa.

Definicję taką zawiera art.775 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r Kodeks pracy (Dz.U. z 1998r Nr 21, poz.94 z późn. zm.).Stosownie do tego przepisu podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika.

Przepisy dotyczące zagranicznych podróży służbowych reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. (Dz.U. Nr 236 poz.1991 z późn. zm.).

Zatem kosztów wyżywienia pracowników z tytułu odbywania podróży służbowych nie można rozliczyć wg rachunków, lecz tylko swoistym ryczałtem - wartością diet za czas podróży służbowej przysługującą pracownikom. Tak więc diety i inne należności za czas podróży służbowej wypłacone pracownikowi stanowią u pracodawcy koszt uzyskania przychodów.

Odnosząc się zatem do przedstawionego przez Pana we wniosku stanowiska stwierdzić należy, iż jest ono prawidłowe w odniesieniu do księgowania diet w koszty działalności.

Ad.2

Kwestie związane z możliwością odliczania składek na ubezpieczenie społeczne reguluje art.26 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm/,zgodnie z którym od dochodu podlegają odliczeniu składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych /Dz.U. Nr 137 poz.887 z późn. zm/.

  1. zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
  2. potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym, że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art.12 ust.6, tylko w części obliczonej w sposób określony w art.33 ust.4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód /przychód/ wolny od podatku na podstawie art.21,52,52a,52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Wyżej cyt. przepis wskazuje, że składki na ubezpieczenie społeczne podlegają odliczeniu, pod warunkiem, że zostały zapłacone na podstawie polskiego systemu ubezpieczeń społecznych oraz podstawę wymiaru nie stanowi dochód /przychód/ wolny od podatku na podstawie art.21.52.52a,52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz składek, których podstawę wymiaru nie stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Odnosząc się zatem do przedstawionego przez Pana we wniosku stanowiska w zakresie skutków podatkowych dotyczących odliczania od wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne zapłaconych w Norwegii stwierdzić należy, iż jest ono nieprawidłowe.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni