Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych - świadczenie ?usług kierowcy? samochodu ciężarowego w transporcie samochodo... - Interpretacja - IX-005/240/Z/K/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.08.2006, sygn. IX-005/240/Z/K/06, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych - świadczenie ?usług kierowcy? samochodu ciężarowego w transporcie samochodowym, sklasyfikowaną w PKD pod numerem 74.50.B . W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą odbywa podróże służbowe krajowe i zagraniczne.

Czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety z tytułu podróży służbowych w kraju i poza granicami kraju ?

Zdaniem podatnika diety mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z godnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co potwierdzają wyroki: - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20.05.2004r. I S.A./Po 173/02,- Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15.09.2005r.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Art. 23 ust. 1 pkt 52 wyżej cytowanej ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących ? w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Wysokość diet regulują następujące przepisy:

diety zagraniczne ? rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.)

diety krajowe? rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.).

Wyżej powołane przepisy nie definiują podróży służbowej.

Definicję podróży służbowej można pośrednio wynieść z treści art. 775 § 1 ustawy z 26.06.1974r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

W świetle tego przepisu, za podróż służbową należy uznać wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. W związku z powyższym należy stwierdzić, że o podróży służbowej decyduje m.in. to, że zadanie wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizowane jest poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy (właściciela) lub poza stałym miejscem wykonywania zadań zleconych. Działalność gospodarcza w zakresie usług transportowych ze swej istoty nie jest wykonywana w stałym miejscu. Wyjazdy poza siedzibę przedsiębiorcy, związane ze świadczeniem tego rodzaju usług, bez wątpienia należy uznać za czynności stanowiące przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem świadczenie usług transportowych w ramach wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej stanowi istotę tej działalności ? czynności te nie wiążą się z odbywaniem podróży służbowej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi transportowe poza granicami kraju, a zatem stanowią one przedmiot działalności gospodarczej i przemieszczanie się w celu ich realizacji nie może być traktowane jako podróż służbowa. W związku z powyższym, w przypadku prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie wykonywania wskazanych usług, brak jest uzasadnienia dla przyjęcia, iż świadcząc te usługi odbywa Pan podróż służbową. W konsekwencji, w przedstawionym stanie faktycznym brak jest podstaw do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności wartości diet z tytułu tych podróży.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew