W dniu 07.08.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego Pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przep... - Interpretacja - 1449/1CG/415/i-50/06/MM

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.11.2006, sygn. 1449/1CG/415/i-50/06/MM, Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 07.08.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego Pani wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 z późn. zm.). Wniosek został uzupełniony o własne stanowisko pismem z dnia 02.10.2006 r. Jak stanowi art 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego , naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.W rozpatrywanej sprawie oceny prawnej dokonano w stosunku do przedstawionego przez Panią we wniosku stanu faktycznego oraz własnego stanowiska. Ze złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w ramach firmy " X". W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ubiega się Pani o dofinansowanie z funduszy stukturalnych Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego . Ponieważ warunkiem otrzymania dofinansowania jest przygotowanie wniosku oraz biznes planu, zleciła Pani wykonanie powyższych dokumentów firmie doradczej.Do ww. wniosku dołączyła Pani kopię umowy. zawartą pomiędzy Panią a firmą Y. na opracowanie wniosku i biznes planu oraz kopię umowy z dnia 06.06.2006 r. pomiędzy Województwem Ś z siedzibą w K zwanej " Instytucją Wdrażającą " reprezentowaną przez Marszałka Województwa , a firmą X zwanej " Beneficjentem".W ww. wniosku zawarła Pani zapytanie czy wydatki niesfinansowane dotacją na wynagrodzenie za sporządzenie wymaganej dokumentacji stanowią koszt uzyskania przychodów.

Przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - sa również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których , zgodnie z art. 22a- 22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.Zgodnie z art.22 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między nim, a osiągniętym przychodem związku przyczynowo -skutkowego tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Wydatek ten więc musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z działalności . Na podatniku spoczywa obowiązek wykazania tego związku.Ze stanu faktycznego, przedstawionego przez Panią, nie wynika aby osiągała Pani dochody ( dochodem ze źródła przychodu - art. 9 ust. 2 ww. ustawy, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym) ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze RP lub za granicą, które w ogóle nie podlegają opodatkowaniu albo są zwolnione od podatku dochodowego , o czym mowa w art.23 ust 1 pkt 31 tej ustawy. Wówczas bowiem koszty z tych źródeł nie stanowiłyby kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca użył określenia dochody , a nie środki finansowe (np. dotacje ,subwencje, dopłaty).Podobnie, jak w art.22 ust 3a w związku z ust.3 powołanej ustawy, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, gdzie część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu a część jest wolna od opodatkowania, przy czym nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodów przypadajacych na poszczególne dochody - koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają poszczególne dochody z tego źrodła w ogólnej kwocie przychodów. Konkludując, wydatki finansowe z własnych środków, jak to ma miejsce w niniejszej sprawie, poniesione w celu uzyskania dofinansowania na innowacyjny rozwój firmy nie pokryte środkami wolnymi od podatku, pozostające w związku ze źródłem uzyskania przychodów , jakim jest działalność gospodarcza - podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z tego źródła.W związku z powyższym wynagrodzenie firmy doradczej stanowi koszt uzyskania przychodów w całości.

Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez Panią stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy postanowił orzec jak w sentencji.

Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście