POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1435/FO3/415-83/06/DP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.10.2006, sygn. 1435/FO3/415-83/06/DP, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście działając na podstawie art. 14a§ 1-5 oraz art. 216. ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie, zaprezentowanego w w/w piśmie


postanawia


nie potwierdzić stanowiska zawartego w piśmie


UZASADNIENIE


W piśmie strona przedstawiła następujący stan faktyczny:


Strona posiada rachunek w banku mającym siedzibę na terenie Niemiec i z tego tytułu uzyskuje dochód z tytułu odsetek. Dochód z odsetek nie jest opodatkowany na terenie Niemiec. Zdaniem strony dochód z tytułu uzyskanych na terenie Niemiec odsetek także nie jest opodatkowany w Polsce.

Odnosząc się do powyższego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, stwierdza co następuje.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów ( nieograniczony obowiązek podatkowy). Jednocześnie w myśl postanowień art.4a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zatem przychody uzyskane przez podatnika będącego polskim rezydentem z tytułu odsetek od oszczędności zgromadzonych na koncie bankowym w Niemczech, co do zasady będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, chyba że umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu stanowić będzie inaczej.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisaną w Berlinie dnia 14 maja 2003 roku (Dz. U. z 2005 roku Nr 12, poz. 90) odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Na gruncie ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 tej ustawy odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą uznaje się za przychody z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie z art. 11 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.
W myśl art. 11 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Od uzyskanych z odsetek dochodów (przychodów) na mocy art. 30a ust. 1 pkt 3 i ust. 6-7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobiera się 19 proc. zryczałtowany podatek dochodowy bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania. Dochodu (przychodu) z odsetek nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (wg. skali podatkowej).

Kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, uzyskanych w 2006 r. za granicą oraz kwoty podatku zapłaconego za granicą podatnik obowiązany jest wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36L, bądź w PIT-38 (co wynika z art. 30a ust. 11 cyt. ustawy). Wyliczony podatek od odsetek (stawka podatku 19 proc.) należy wykazać w załączniku do ww. zeznań o symbolu PIT/X, który stanowi informację o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście