Pismem z dnia 07.08.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego - 11.08.2006r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do... - Interpretacja - I-1/415/32/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.10.2006, sygn. I-1/415/32/06, Urząd Skarbowy w Zgierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 07.08.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego - 11.08.2006r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisu art. 14 ust. 2c oraz art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą pod nazwą P.H.U. "..." Spółka Jawna ..., opodatkowaną w formie zasad ogólnych. Przedmiotem działalności jest sprzedaż materiałów budowlanych. W grudniu 2000r. Pan i żona, pozostając we wspólności majątkowej, zakupiliście niezabudowaną działkę, której jesteście właścicielami. W 2002r. Spółka Jawna ... podjęła inwestycję, tj. budowę budynku oraz wiaty gospodarczej. Zakończenie inwestycji i oddanie budynku do użytkowania nastąpiło w czerwcu 2003r. W budynku wybudowanym na przedmiotowej nieruchomości powstała filia działalności gospodarczej. Mimo, iż nieruchomość wprowadzono do ewidencji środków trwałych, spółka nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych dla tej nieruchomości. Pan i żona zamierzacie sprzedać nieruchomość wraz z naniesieniami, tj. budynkiem i wiatą gospodarczą.

Wątpliwości Pana budzą zagadnienia: czy od sprzedaży gruntu wykorzystywanego na prowadzenie działalności gospodarczej należy zapłacić podatek dochodowy czy zryczałtowany.

Wobec przedstawionych okoliczności faktycznych zdaniem Pana, zgodnie z art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej gruntu. Ponieważ od dnia zakupu upłynęło 5 lat, od zbycia gruntu przedmiotowej nieruchomości podatnicy zapłacą zryczałtowany podatek dochodowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c) wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nie ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Ponadto w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, prawa wieczystego użytkowania gruntów i innych rzeczy, jeżeli stanowiły składniki majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej - stanowi przychód z tej działalności.

Należy dodać, że przychód taki powstaje jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło sześć lat.

Z powołanych przepisów wynika, że kryterium zaliczenia przychodu ze sprzedaży do przychodów z działalności gospodarczej jest zatem fakt wykorzystania nieruchomości w ramach działalności.

Przez składniki majątku wykorzystywane w działalności gospodarczej należy rozumieć tego rodzaju przedmioty, które są używane w działalności gospodarczej i umożliwiają osiąganie przychodów z tej działalności.

Reasumując, przychód wykazany ze sprzedaży gruntu zakupionego z przeznaczeniem na działalność gospodarczą będzie więc przychodem z działalności gospodarczej i należy go zaewidencjonować w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wobec powyższego, osiągnięty w przyszłości dochód ze sprzedaży przedmiotowego gruntu związany jest z działalnością gospodarczą i zgodne z art. 44 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien Pan zapłacić podatek dochodowy od sprzedanej nieruchomości wg zasad oraz w terminie określonym w art. 44 ust. 3 i 3a tej ustawy, przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mylnie Pan uznał, że od sprzedaży przedmiotowej nieruchomości należy odprowadzić zryczałtowany 10% podatek, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu nie potwierdza Pana stanowiska w sprawie opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntu.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Urząd Skarbowy w Zgierzu