Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni, osoba samotnie wychowująca małoletnie dziecko, mieszka wraz z synem w lokalu mieszkal... - Interpretacja - DD-415/8/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2006, sygn. DD-415/8/06, Urząd Skarbowy Poznań-Wilda

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawczyni, osoba samotnie wychowująca małoletnie dziecko, mieszka wraz z synem w lokalu mieszkalnym, którego prawnym właścicielem jest małoletni syn. Wnioskodawczyni posiada faktury VAT wystawione na jej nazwisko, potwierdzające poniesienie w 2005r. wydatków na remont w/w lokalu mieszkalnego.

Zdaniem podatniczki to, że właścicielem lokalu mieszkalnego jest jej małoletni syn będący na jej utrzymaniu, nie stanowi przeszkody do korzystania przez nią z ulgi podatkowej.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ) wydatki poniesione w latach 2004 i 2005 na remont lokalu mieszkalnego podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r.

Stosownie do treści art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r. podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

W swietle przepisów kodeksu cywilnego tytułami prawnymi są:- prawo własności- umowa najmu - dzierżawy- umowa użyczenia- umowa podnajmu lub poddzierżawy- decyzja administracyjna /przydział mieszkania/- dokumenty potwierdzające jego nabycie w drodze kupna, darowizny albo spadku a także umowa dożywocia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka poniosła wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, lecz nie posiada tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. W związku z powyższym nie przysługuje jej prawo do odliczenia od podatku dochodowego w/w wydatków.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i przytoczonego w treści postanowienia, jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię.

Urząd Skarbowy Poznań-Wilda