P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - Us34/Dd2/415/13/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2006, sygn. Us34/Dd2/415/13/2006, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.03.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


p o s t a n o w i ł


uznać, że stanowisko Państwa wyrażone we wniosku w sprawie wspólnego rozliczenia dochodów za 2005 rok w sytuacji, gdy jeden z małżonków wybrał opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym , jest nieprawidłowe w obowiązującym stanie prawnym.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 17.03.2006r. (wpływ do Urzędu 21.03.2006r.) wystąpili Państwo w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: czy za 2005 rok mogą Państwo rozliczyć się wspólnie w sposób określony w art. 6 § 2 w sytuacji, gdy mąż od dnia 01.12.2005r. zarejestrował działalność gospodarczą wybierając opodatkowanie dochodów w sposób określony w art. 30 c czyli podatkiem liniowym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 01.12.2005r. zarejestrował Pan działalność gospodarczą. Dokonał Pan aktualizacji numeru identyfikacji podatkowej oraz poinformował Pan pisemnie organ podatkowy o wyborze formy opodatkowania w sposób określony w art. 30 c. Do końca 2005 roku nie uzyskał Pan żadnego przychodu z działalności gospodarczej, natomiast poniósł niewielkie koszty np. zakup pieczątki firmowej.Wg Państwa stanowiska przytoczone wyżej przepisy ustaw podatkowych określają, że momentem uzyskania przychodu - w tym przypadku również rozpoczęcia działalności gospodarczej jest faktycznie pierwszy osiągnięty dochód (przychód), a sposób i moment opodatkowania odnosi się do takiego zdarzenia. Zatem, jeżeli w całym 2005 roku nie miało miejsce żadne zdarzenie powodujące powstanie przychodu ze źródła działalności gospodarczej, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 30c, nie mają zastosowania przepisy wykluczające wspólne rozliczenie, ponieważ nie osiągnięto przychodów powodujących obowiązek powstania podatku - art. 6 § 8. Jednocześnie w dniu 06.03.2006r. złożyli państwo wspólne zeznanie podatkowe za 2005 rok.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy na podstawie art. 14 a §1 Ordynacji podatkowej informuje:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętych dochodów. Jednakże w ust. 2 tegoż artykułu ustawodawca dopuszcza możliwość łącznego opodatkowania małżonków - na ich wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, którzy spełniają łącznie wszystkie określone warunki wymienione w ustawie. Stosownie do treści art. 6 ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z nich w roku podatkowym miał zastosowanie przepis art. 30c w/w ustawy, który zawiera regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej według stawki liniowej 19%.

W świetle wyżej cytowanych przepisów należy stwierdzić, że wybór przez jednego z małżonków sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według stawki liniowej 19% wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia dochodów wraz z małżonkiem. Dotyczy to zarówno dochodów z w/w źródła, ale także dochodów uzyskanych przez podatnika poza działalnością gospodarczą np. umowy o pracę i umowy zlecenia. W związku z tym, że w 2005r. uzyskał Pan stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowaną tzw. podatkiem liniowym, a więc miały do Pana zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie przysługuje Panu prawo wspólnego opodatkowania dochodów z umowy o pracę i umowy zlecenia wraz z małżonką.Zgodnie z art. 45 ust. 1 w/w ustawy, w terminie do 30 kwietnia następnego roku po roku podatkowym, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty). Jednakże w sytuacji, gdy podatnik w roku podatkowym prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c winien złożyć również zeznanie podatkowe, w którym należy wykazać wyłącznie dochody (stratę) z tego źródła (art. 45 ust. 1 a pkt 2).

Mając powyższe na uwadze, jest Pan zobowiązany za 2005r. złożyć dwa indywidualne zeznania podatkowe, a mianowicie zeznanie PIT-36L, w którym należy wykazać stratę z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zeznanie PIT-37, w którym należy wykazać uzyskane przez Pana dochody z umowy o pracę i z umowy zlecenia, natomiast Pani zobowiązana jest złożyć zeznanie PIT-37, w którym należy wykazać dochody z umowy o pracę.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga