Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkow... - Interpretacja - USI-423/29/06/int

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.08.2006, sygn. USI-423/29/06/int, Urząd Skarbowy w Opocznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa, w kwestii dotyczącej opodatkowania świadczeń w formie skierowania na leczenie sanatoryjne, rehabilitacyjne na rzecz pracowników, emerytów, rencistów firmy oraz członków ich rodzin finansowanych przez Fundację - za nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Fundacja posiadająca osobowość prawną w ramach prowadzonej działalności statutowej kieruje podatników (emerytów, rencistów, pracowników firmy oraz członków ich rodzin) na leczenie sanatoryjne lub turnusy rehabililtacyjne opłacane w całości przez Fundację. Każda ze statutowych form działalności fundacji dotycząca leczenia finansowana jest ze środków fundacji, pochodzących z darowizn wyłącznie od osób i firm prywatnych, które trafiają bezpośrednio do organizatorów tej pomocy (usługodawców) bez dokonywania wypłat na rzecz osób korzystających z pomocy.

W odniesieniu do przedstawionego powyżej stanu faktycznego Fundacja zwraca się z zapytaniem, czy świadczenia, o których mowa wyżej, stanowią przychód do opodatkowania dla osób, na rzecz których świadczenia te są realizowane oraz czy w związku z tym Fundacja zobowiązana jest do wystawiania informacji PIT-8C osobom korzystającym ze świadczeń opłacanych przez Fundację.

Zdaniem Fundacji w przedstawionych wyżej okolicznościach nie powstaje nieodpłatne świadczenie na rzecz osób korzystających z pomocy Fundacji, a co za tym idzie osoby te nie uzyskują przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym Fundacja nie jest zobowiązana do wystawiania informacji PIT-8C osobom korzystającym z pomocy.

Ustosunkowując się do przedstawionych kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie stwierdza, co następuje:

Art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wprowadza zasadę powszechności opodatkowania dochodu, stanowiąc, iż opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem określonych w art. 21, art. 52, art. 52a, 52c i 52d oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji zaniechano poboru podatku. art. 9 ust. 2 w/w ustawy określa, że dochodem jest nadwyżka sumy przychodów pochodzących ze źródeł wskazanych w ustawie nad kosztami ich uzyskania. Źródła przychodów wskazuje art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych specyfikując je w ust. 1 pkt 1-8 oraz wprowadzając w ust. 1 pkt 9 ogólne określenie innych źródeł przychodu. Wyjaśnienie pojęcia przychodów z innych źródeł zawiera przepis art. 20 ustawy, jest to katalog otwarty. Wskazane w nim źródła przychodów mają charakter przykładowy. Przychodem z tego źródła są przysporzenia, które nie zostały zakwalifikowane do pozostałych źródeł przychodu określonych w art. 10 ust. 1 ustawy. Na przykładowe wyliczenie tych innych źródeł przychodów wskazuje użycie w tym przepisie wyrazów: w szczególności. Oznacza to, że poza wymienionymi w tym przepisie źródłami przychodu mogą istnieć jeszcze inne.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem w przypadku gdy podatnik otrzyma od Fundacji świadczenie w postaci skierowania na leczenie lub turnus rehabilitacyjny podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (gdyż nie zostały wymienione przez ustawodawcę w zwolnieniach przedmiotowych), będą one dla niego przychodem z innych źródeł.Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi najbliższej rodziny, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Katalog zwolnień przedmiotowych od podatku zawarty jest w art. 21, 52, 52a, 52c i 52d w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to katalog zamknięty. Wśród wymienionych tam przypadków brak jest świadczeń wykonywanych przez Fundacje w opisanych okolicznościach.

W związku z powyższym zgodnie z art. 42a wyżej wymioenionej ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek, są obowiązane sporządzić informacje wg ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika.Zaś podatnicy winni przychody wynikające w informacji PIT-8C wykazać w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy w pozycji - inne źródła.

Powyższe postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez stronę we "własnym stanowisku" zawartym w tym wniosku.

Urząd Skarbowy w Opocznie