Opłaca Pani podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych. W zeznaniu podatkowym o wysokości dochodu (PIT-37) za rok podatkowy 2004 oraz ... - Interpretacja - RO-XV/415/PDOF-197/241/JS/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2006, sygn. RO-XV/415/PDOF-197/241/JS/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Opłaca Pani podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych. W zeznaniu podatkowym o wysokości dochodu (PIT-37) za rok podatkowy 2004 oraz w zeznaniu za rok 2005 wykazała Pani, iż wspólnie z małżonkiem poniosła wydatki na remont domu, wpisując przedmiotowy wydatek w poz. 51 załącznika PIT/D. Kwoty te stanowiły podstawę do wyliczenia kwoty przysługującego odliczenia od podatku. Obecnie występuje Pani do organu podatkowego o zwrot podatku od towarów i usług na podstawie stosownych przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468).

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.04.2006r., stwierdza, iż w przypadku, gdy podatnik w odniesieniu do tych samych wydatków, stanowiących podstawę do korzystania z odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu ulgi remontowo - modernizacyjnej, występuje o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), nie ma obowiązku pomniejszenia kwoty wydatków poniesionych na remont budynku mieszkalnego o kwotę wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, o której zwrot się ubiega.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 powyższej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

W świetle art. 27a ust. 3 pkt 2 oraz ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podstawę obliczenia kwoty, o którą zmniejsza się podatek, stanowi kwota poniesionych wydatków, udokumentowanych fakturą, dowodem odprawy celnej lub dowodem wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy. Wysokość omawianych odliczeń od podatku dotyczy łącznie obojga małżonków (art. 27a ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r.).

Stosownie do art. 27a ust. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Należy jednak zaznaczyć, iż od 1 stycznia 2006r. obowiązuje przepis art. 21 ust. 1 pkt 123 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego wolne od podatku dochodowego są kwoty zwrotu otrzymane na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468). Przepis ten został dodany przez art. 8 powołanej ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która to ustawa weszła w życie 1 stycznia 2006r.

Powołana wyżej ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przyznaje osobom fizycznym prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, przy czym wprowadzone przez ustawodawcę górne limity zwrotu ulegają zmniejszeniu, jeżeli wniosek osoby fizycznej dotyczy tych samych wydatków, które zostały przez nią uwzględnione w podatku dochodowym od osób fizycznych przy korzystaniu m.in. z ulgi remontowo-modernizacyjnej.

W przedstawionym stanie faktycznym rozliczając się wspólnie z małżonkiem z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 i 2005r., odliczyła Pani od podatku wydatki na remont domu. Obecnie występuje Pani o zwrot podatku od towarów i usług na podstawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W świetle przytoczonych wyżej przepisów podstawę wyliczenia kwoty odliczanej od podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi suma wydatków faktycznie poniesionych przez podatnika w danym roku podatkowym na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczonych na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Zatem nie ma Pani obowiązku pomniejszania tej podstawy o kwotę wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, o zwrot której ubiega się Pani na podstawie przepisów ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku