Wnioskiem z dnia 23.05.2006r. (uzupełnionym pismem z dnia 06.08.2006r. data wpływu do urzędu 09.08.2006r.) zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej inte... - Interpretacja - 1406/DDZ/415-9/AJ/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.08.2006, sygn. 1406/DDZ/415-9/AJ/06, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 23.05.2006r. (uzupełnionym pismem z dnia 06.08.2006r. data wpływu do urzędu 09.08.2006r.) zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej pośredniczy Pan w sprzedaży oprogramowania komputerowego (programów komputerowych). Polscy klienci - głównie firmy krajowe, rzadziej osoby fizyczne składają u Pana zamówienia na zakup programów komputerowych różnego rodzaju. Następnie przesyła Pan zamówienia do kontrahenta zagranicznego (producenta lub dystrybutora oprogramowania). Polscy klienci (użytkownicy końcowi) akceptują warunki używania programu podczas jego instalacji. Klienci w większości przypadków instalują oprogramowanie przed zakupem, ponieważ udostępniane ono jest na zasadach "shareware" tj. używanie programu przed zakupem przez pewien czas, a po upływie terminu klient zobowiązany jest do zakupu programu lub usunięcia go z komputera. Dostarcza Pan klientom to co otrzyma od producenta lub dystrybutora programu (klucze umożliwiające dalsze użytkowanie programu wystawione na konkretnego użytkownika przesłane drogą elektroniczną lub dostęp do pobrania pełnej wersji programu ze strony producenta lub przesyłka fizyczna zawierająca płytę z programem).

W powyższych przypadkach kontrahent zagraniczny wystawia fakturę dokumentującą sprzedaż licencji na oprogramowanie komputerowe na Pana firmę, a następnie Pan wystawia fakturę sprzedaży w/w licencji swojemu kontrahentowi. W trakcie transakcji nie nabywa Pan, ani nie udziela żadnych praw autorskich do oprogramowania, będącego przedmiotem transakcji. Sprzedaje Pan wcześniej nabyty pojedynczy egzemplarz oprogramowania komputerowego ewentualnie z możliwością używania programu na określonej liczbie stanowisk lub przez określoną liczbę użytkowników. Warunki użytkowania programu określają prawa i obowiązki użytkownika programu w stosunku do producenta (właściciela praw autorskich) i z zasady pozwalają tylko na standardowe korzystanie z programu (bez prawa do modyfikowania, poprawiania, kopiowania,rozpowszechniania, itp.). Umowy licencyjne zawierane są przez krajowe podmioty z producentami oprogramowania.

Wobec powyższego zwraca się Pan z zapytaniem, czy zapłata dostawcom zagranicznym (mającym siedziby w krajach: Niemcy, Słowacja, Republika Czeska, Irlandia, Austria, Kanada, USA, Wielka Brytania, Francja, Australia) za faktury dokumentujące zakup oprogramowania komputerowego z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży w Polsce (bez prawa do kopiowania, powielania, modyfikowania, publicznego rozpowszechniania itp.) podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub opodatkowaniu na podstawie art. 29 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) oraz z art. 29 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami) od przychodów uzyskiwanych przez podatników, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej swojej siedziby lub zarządu z tytułu : odsetek , praw autorskich lub praw pokrewnych , praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych , w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnianie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej , handlowej lub naukowej , należy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości - 20% .Przepis ten należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska. W umowach tych za należności licencyjne uznano wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego włącznie z filmami dla kin, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu , planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje dotyczące doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.

W definicji tej nie wymieniono oprogramowania komputerowego . Oprogramowanie komputerowe można by uznać za dzieło literackie lub naukowe - zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w komentarzu do art. 12 Modelowej Konwencji OECD, jeśli ustawodawstwo wewnętrzne nie stanowi inaczej .W/g polskiego ustawodawstwa - art . 74 ustawy z dnia 04 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz.U. z 2000 r nr 80, poz. 904 ze zm.) , programy komputerowe podlegają ochronie jak dzieła literackie . Zgodnie z powyższym należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania oprogramowania komputerowego traktowanego jak dzieło literackie lub naukowe w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania są należnościami licencyjnymi.

W opisanym stanie faktycznym nie dokonuje Pan jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupu programów komputerowych na własne potrzeby, lecz tylko pośredniczy w sprzedaży licencji na oprogramowanie komputerowe. Zbiera Pan zamówienia od podmiotów krajowych na zakup oprogramowania komputerowego i przesyła je do kontrahentów zagranicznych ( producenta lub dystrybutora). Umowy licencyjne zawierane są między producentem oprogramowania a odbiorcami polskimi ( końcowymi użytkownikami). Faktura jest wystawiana przez kontrahenta zagranicznego dla Pana jako osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, a następnie wystawia Pan fakturę dla podmiotu krajowego ( końcowego użytkownika). Pomiędzy podmiotami odbywa się obrót towarowy w związku z którym przenoszona jest własność programów komputerowych . Pana firma w trakcie transakcji nie nabywa , ani nie udziela żadnych praw autorskich do oprogramowania będącego przedmiotem transakcji.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem sprzedaży w transakcjach między kontrahentami zagranicznymi, Pana firmą, a następnie podmiotami krajowymi są produkty w postaci oprogramowania komputerowego tj. między podmiotami odbywa się obrót towarowy.

Wobec powyższego należności za zakupione oprogramowanie uiszczane na rzecz podmiotów zagranicznych nie mieszczą się pod pojęciem należności licencyjnych, zgodnie z cyt. wyżej przepisami i tym samym nie podlegają opodatkowaniu w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 29 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim