Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym nabędzie on nieruchomość składającą się ... - Interpretacja - PDII/005-31/415/I/29/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.08.2005, sygn. PDII/005-31/415/I/29/05, Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w drodze licytacji w postępowaniu egzekucyjnym nabędzie on nieruchomość składającą się z działki gruntu wraz z budynkiem mieszkalnym.
W celu uzyskania środków na nabycie w/w nieruchomości podatnik zawarł umowę pożyczki z osobą fizyczną. Po zakończeniu formalności związanych z procedurą egzekucyjną, a tym samym po nabyciu wspomnianej nieruchomości będzie się starał o uzyskanie kredytu na spłatę pożyczki.
Z uwagi na to, że niewykluczone, iż taki kredyt nie zostanie udzielony podatnikowi jedyną możliwością spłaty uzyskanej pożyczki od osoby fizycznej będzie przekazanie pożyczkodawcy na podstawie art. 453 k.c., w formie aktu notarialnego przedmiotowej nieruchomości w zamian za spłatę pożyczki.
Zdaniem podatnika przeniesienie w/w nieruchomości na podstawie przytoczonego art. 453 kodeksu cywilnego nie stanowi odpłatnego zbycia w rozumieniu art. 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 Dz. U nr 14 poz. 176 ze zmianami). Tutejszy Organ podatkowy informuje, że zgodnie z treścią art. 453 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. zmianami) jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie wówczas zobowiązanie wygasa.
W opisywanej przez podatnika sytuacji, może nastąpić na podstawie przytoczonego wyżej art. 453 k.c. przeniesienie własności nieruchomości w zamian za spłatę pożyczki uzyskanej od osoby fizycznej.
Okoliczność ta powoduje zwolnienie się podatnika ze zobowiązania, a zatem stanowi to odpłatne zbycie nieruchomości.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Na podstawie art. 19 ust. 1 w/w ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.
W wypadku jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej, może stanowić to przesłankę do przeprowadzenia dodatkowego postępowania przez Organ podatkowy na podstawie art. 19 ust. 4 ww. ustawy.
Zgodnie z brzmieniem art. 28 ust. 2 w/w ustawy podatek od przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach