POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1433/NG/GF/IV/415/81/05/zap.217/WK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2005, sygn. 1433/NG/GF/IV/415/81/05/zap.217/WK, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.09.2005 r. (uzupełnionym w dniu: 11.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku - - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży pasz dla koni, w związku z powyższym postanowił włączyć konia do celów działalności gospodarczej. Zdaniem podatnika, koń karmiony paszami sprzedawanymi przez firmę stwarza możliwość nawiązywania trwałych relacji przedsiębiorca - klient, reklamując pasze, odżywki oraz preparaty pielęgnacyjne, dodatkową korzyścią dla promocji sprzedaży produktów jest możliwość pokazania konia na zawodach w połączeniu z prezentacją sprzedawanych produktów.

Pytanie podatnika:

Czy wydatki związane z utrzymaniem konia mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem podatnika wydatki związane z utrzymaniem konia mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z zasadą wyrażoną z art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r Nr14 poz.176 z póżn.zm) - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy.Ustawa nie zawiera zatem wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
Jak wynika z dyspozycji powyższego zapisu, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów .
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien wykazać związek między wydatkiem a przychodem, działając w przekonaniu, że poniesienie kosztu po uwzględnieniu związków przyczynowo- skutkowych doprowadzi do osiągnięcia lub zwiększenia przychodów.
W zawiązku z powyższym można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu.
Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu z danego źródła.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów