Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn... - Interpretacja - PD-F/415-52/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.06.2004, sygn. PD-F/415-52/04, Izba Skarbowa w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zaniechano poboru podatku.

Z kolei w myśl przepisu art. 12 ust. 1 cyt. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Do dochodów zwolnionych z podatku dochodowego należy zaliczyć na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 w/w ustawy ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.

Z treści pisma wynika, że spółka podpisała z pracownikami umowy, w wyniku których został im przyznany ekwiwalent w wysokości 85 zł lub 37 zł miesięcznie na pokrycie kosztów związanych z wykupem pakietu 45-cio lub 15-sto godzinnego na dostęp do internetu. Z uwagi na fakt, że powyższe kwoty stanowią pokrycie kosztów korzystania z usługi, a nie stanowią ekwiwalentu za używanie narzędzi (np. aparatu telefonicznego), nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w cyt. przepisie art. 21 ust. 1 pkt 13.

W związku z powyższym spółka jako płatnik jest zobowiązana doliczyć powyższe kwoty do pozostałych dochodów ze stosunku pracy i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.

Izba Skarbowa w Poznaniu