W świetle przedstawionych w zapytaniu okoliczności faktycznych i w odniesieniu do poruszonych zagadnień uprzejmie informuję się, ze sprzedaż wyodrębn... - Interpretacja - IS.Si.WD-415-40/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.05.2004, sygn. IS.Si.WD-415-40/04, Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W świetle przedstawionych w zapytaniu okoliczności faktycznych i w odniesieniu do poruszonych zagadnień uprzejmie informuję się, ze sprzedaż wyodrębnionego organizacyjnie i finansowo zakładu produkcyjnego należy uznać za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 5a ust. 4 ww. ustawy, a przychód z tej sprzedaży stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, wymienionej w art. 10 ust. 1 pkt 3 przedmiotowej ustawy, ustalany w sposób określony w art. 14. Przychodem ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zatem kwota należna z tytułu tej sprzedaży, co oznacza, że kwota przejętych przez nabywcę zobowiązań związanych z prowadzeniem zbywanej części przedsiębiorstwa, pomniejszająca cenę tej sprzedaży nie stanowi przychodu w rozumieniu tego przepisu.

Odstąpienie prawa do używania przedmiotu umowy leasingu, o ile nastąpiło to w ramach prawnie skutecznej umowy, tworzy odrębny stosunek zobowiązany od wynikajacego z umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, m.in. dlatego, że do składników majątkowych tego przedsiębiorstwa nie należy przedmiot umowy leasingu, a prawo do jego używania wynika z odrębnej umowy.

Ewentualne obniżenie ceny sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa o kwotę należnych do końca umowy rat leasingowych należy traktować, jako element wzajemnych rozliczeń płatności między stronami umowy, które w świetle przepisów ww. ustawy pozostają bez wpływu zarówno na wysokość przychodu ze sprzedazy, jak i na wysokość kosztów tej transakcji.

Dochodem ( lub stratą ) z odpłatnego zbycia składników majątku trwałego związanego z prowadzoną działalnością jest według art. 24 ust. 2 tej ustawy różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży a ich wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych prowadzonej dla celów stosowania odpisów amortyzacyjnych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych. W zakresie pozostałych aktywów znajduje zastosowanie ogólna zasada określona w art. 22 ust. 1 powołanej ustawy, a mianowicie iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W przypadku zatem, gdy omawiana umowa sprzedaży obejmuje także towary, surowce, wytworzone produkty lub półprodukty, do kosztów sprzedaży należy zaliczyć koszty ich nabycia lub wytworzenia, o ile nie były już wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do kosztów sprzedaży należą także związane z transakcją, np. koszty obsługi prawnej, opinii rzeczoznawców, a także podatek od czynności cywilno-prawnych, jeżeli nie obciąża on nabywcy.

Środki pieniężne (PLN) zgromadzone w kasie i na rachunkach bankowych przypisanych do zbywanego zakładu, nie mogą być objęte umową sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ponieważ przedmiotem obrotu w ramach jednej umowy sprzedazy nie mogą być środki płatnicze określające wartość dokonywanej transakcji (cenę sprzedaży). Natomiast w sytuacji sprzedaży własnych środków pieniężnych w walutach obcych, koszty uzyskania przychodów ustala się zgodnie z zasadą określoną w art. 22 ust. 1a ww. ustawy.

Zważywszy, iż sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, wymianionej w art. 10 ust. 1 pkt 3 przedmiotowej ustawy, w przypadku złożenia w terminie do 20 stycznia 2004 r. Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania dochodów z tej działalności na zasadach określonych w art. 30c tj. w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku, stawka ta będzie miała zastosowanie także do dochodu uzyskanego z tej sprzedaży, w związku z zasadą określoną w art. 30c ust. 2 omawianej ustawy.

Zgodnie z art. 22b ust. 2 ww. ustawy amortyzacji podlega "wartość firmy" jeżeli (m.in.) powstała ona w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze kupna.

Pojęcie "wartość początkowa firmy" zostało zdefiniowane w ww. ustawie dla potrzeb ustalenia podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych przez nabywcę przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, i zgodnie z art. 22g ust. 2 stanowi nią "dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego (...) przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (...) z dnia kupna (...)". Dla zbywającego wartość firmy przekłada się na ogólną cenę sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach