Zgodnie z art. 26 ust. pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) w stanie... - Interpretacja - IIUSDPIII-415-8-2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.01.2004, sygn. IIUSDPIII-415-8-2004, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 26 ust. pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie zaś do art. 26 ust. 7a pkt 3 tejże ustawy za wydatki na cele rehabilitacyjne, o których wyżej mowa, uważa się m.in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem

Użyte w tym przepisie, w celu skonkretyzowania o jaki indywidualny sprzęt, narzędzia techniczne i urządzenia chodzi, określenie "niezbędnych w rehabilitacji" oznacza, że ustawodawca zalicza do niego tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi indywidualnych, niezbędnych w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiających tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.

Zatem aby skorzystać z odliczenia od dochodu na podstawie ww. przepisu, zakupiony sprzęt, urządzenia czy narzędzia techniczne powinno cechować ich indywidualne przeznaczenie i niezbędność w rehabilitacji oraz ułatwienie osobie niepełnosprawnej w wykonywaniu czynności życiowych.

Zakupiony przez Pana sprzęt gospodarstwa domowego AGD oraz sprzęt RTV taki jak pralka automatyczna czy radiomagnetofon z pilotem albo tiuner satelitarny i in. aczkolwiek jest sprzętem znacznie ułatwiającym czynności życiowe, ale nie jest to sprzęt o cechach indywidualnych niezbędny w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w treści ww. art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., z którego jednoznacznie wynika, że nie podlegają odliczeniu od dochodu wydatki poniesione na zakup sprzętu gospodarstwa domowego.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach