Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),... - Interpretacja - US.PD/415/T-26/12/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2004, sygn. US.PD/415/T-26/12/04, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), samoistnym źródłem przychodu, podlegającym opodatkowaniu tym podatkiem, jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...).

W świetle art. 22 ust. 1 powyższej ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów poniesionych w art. 23 tej ustawy.

Jednym z kosztów uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a do 22n ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 22a ust. 1 pkt 2 amortyzacji podlegają m.in. środki transportu stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Skoro podatnicy nie zgłosili prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług najmu, to nie mogą korzystać z tych możliwości przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które są zagwarantowane dla prowadzących działalność gospodarczą (odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy).

W tej sytuacji zakupiony samochód ciężarowy nie może stanowić środka trwałego i podlegać amortyzacji.

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko te wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • zostały faktycznie poniesione przez podatnika w celu uzyskania przychodu tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo-skutkowym z przychodami osiąganymi, w tym przypadku, z najmu lokali użytkowych i ośrodka wypoczynkowego,
  • nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym.

Wydatki te powinny być odpowiednio udokumentowane. Do celów dowodowych winny być szczegółowo określone w zawartej umowie najmu wszelkie wydatki ponoszone przez właściciela przedmiotu najmu.

Precyzyjne sformułowanie postanowień umowy najmu pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień co do wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu.

Zakupiony przez podatnika samochód ciężarowy służy do przewozu sprzętu do opryskiwania lasu znajdującego się na terenie ośrodka wypoczynkowego i wycinki drzew uszkodzonych przez wichury oraz do przewozu materiałów budowlanych.

W przedstawionym stanie faktycznym organ podatkowy stwierdza, iż nie podziela stanowiska podatnika, że wydatek poniesiony na zakup samochodu ciężarowego stanowi koszt uzyskania przychody z najmu.

Urząd Skarbowy w Tychach