Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 12 l... - Interpretacja - US33/NL/LF/II/415-8/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.02.2004, sygn. US33/NL/LF/II/415-8/04, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r. (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Zgodnie z przepisem art. 30a ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zryczałtowany podatek, o którym mowa wyżej na podstawie art. 30a ust. 6 pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania oraz zgodnie z ust. 7 nie łączy się tego dochodu z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Na podstawie przepisu art. 41 ust. 4 powyższej ustawy podatkowej zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 obowiązany jest pobierać płatnik, który dokonuje wypłat powyższych należności. Podmiot pełniący funkcję płatnika w terminie przekazania podatku, czyli do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, jest obowiązany przesłać właściwemu organowi podatkowemu, na rachunek którego wpłacany jest zryczałtowany podatek, zbiorczą deklarację PIT-8A. Deklaracja PIT-8A nie jest przekazywana podatnikowi.

Mając na uwadze powyższe jak również przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny należy stwierdzić, iż obowiązek obliczenia, poboru oraz odprowadzenia kwoty podatku na rachunek organu podatkowego obciąża w przedmiotowej sprawie płatnika (podmiot dokonujący wypłaty z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki). Żadne dodatkowe obowiązki nie dotyczą w tym przypadku podatnika.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów