Odliczenie/brak prawa do odliczenia od wydatków ponoszonych na potrzeby profesjonalnej drużyny sportowej. - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.308.2023.2.RMA

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.308.2023.2.RMA

Temat interpretacji

Odliczenie/brak prawa do odliczenia od wydatków ponoszonych na potrzeby profesjonalnej drużyny sportowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków wskazanych w pkt 3-6 i nieprawidłowe w części prawa do odliczenia od wydatków wymienionych w pkt 1-2.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego od ponoszonych wydatków na potrzeby prowadzonej profesjonalnej drużyny piłki nożnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 22 czerwca 2023 r. (wpływ 22 czerwca 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 lipca 2023 r. (wpływ 5 lipca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka została zawiązana dnia 2 lipca 2021 r. w Kancelarii Notarialnej (…). Akt założycielski Spółki został sporządzony w formie aktu notarialnego przez notariusz (…) i zarejestrowany w (…). Spółka została zawiązana na czas nieoznaczony. Spółka działa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz poza jej granicami. Jedynym wspólnikiem spółki jest Gmina (...). Zarząd spółki jest jednoosobowy. Spółka została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy (…).

Spółka została zawiązana w celu realizowania zadań własnych gminy (...) z zakresu kultury fizycznej, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych oraz tworzenia warunków, w tym warunków organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu, w szczególności obejmujących:

  • budowanie, zarządzanie i eksploatację infrastruktury sportowej;
  • prowadzenie działalności społecznie użytecznej w sferze zadań publicznych określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2020 r. poz. 1057 z późn. zm.), w szczególności poprzez wspieranie rozwoju i popularyzację kultury fizycznej i sportu;
  • prowadzenie klubu sportowego w rozumieniu przepisów ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. 2020 r. poz. 1133 z późn. zm.).

Spółka przejęła od stowarzyszenia (...) sekcję piłki nożnej mężczyzn klubu o nazwie  (...), na którą to sekcję składa się zarówno pierwsza drużyna seniorska ww. klubu, drużyna rezerw, jak również drużyny młodzieżowe. Aktualnie Spółka na bazie drużyn młodzieżowych zbudowała akademię (...), w ramach której szkolona jest młodzież w grupach U6 (poniżej 6 roku życia) do U19 (poniżej 19 roku życia). Ponadto Spółka prowadzi seniorską drużynę rezerw, składającą się w głównej mierze z zawodników do 21 roku życia oraz seniorską drużynę (...), która bierze udział w rozgrywkach (…) (sezon 2022/2023). Pierwsza drużyna (...) jest drużyną w pełni profesjonalną, wszyscy zawodnicy są związani kontraktami o profesjonalne uprawianie piłki nożnej w klubie. Spółka organizuje na pozostającym w jej posiadaniu Stadionie Miejskim biletowane mecze piłki nożnej. Spółka w związku z prowadzeniem profesjonalnej drużyny piłki nożnej osiąga przychody z transmitowania meczów w telewizji (…), reklam sprzedawanych w dni meczowe, sprzedaży gadżetów klubowych czy wynagrodzenia za transfery graczy. Ww. działalność profesjonalnej drużyny piłkarskiej prowadzonej przez Spółkę opodatkowana jest podatkiem VAT w wysokości 23%, natomiast szkolenie młodzieży prowadzonej w (...) jest zwolnione z podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Nieodzownym elementem należytego funkcjonowania profesjonalnego klubu piłki nożnej są różnego rodzaju zakupy ściśle związane z ww. sprzedażą opodatkowaną. Nie inaczej jest w Spółce. Spółka regularnie dokonuje zakupów odżywek, suplementów diety oraz napojów izotonicznych na potrzeby zawodników profesjonalnej drużyny. Podobnie, Spółka regularnie zakupuje środki medyczne, lód w kostkach, ochraniacze na różne części ciała czy też wynajmuje sprzęt do rehabilitacji, ew. bilety wstępu do podmiotów świadczących odnowę biologiczną, np. basen czy sauna.

W świetle aktualnych wskazań nauki, wiedzą wręcz notoryjną jest, iż wszystkie wyżej wskazane zakupy pozostają w bezpośrednim związku z wykonywaną czynnością opodatkowaną.

Ponadto, Spółka zakupuje również duże ilości sprzętu oraz odzieży sportowej. Owa odzież dzieli się na dwa rodzaje. Jeden rodzaj to tzw. odzież meczowa, czyli stroje reprezentacyjne drużyny, w których występuje ona w meczach oficjalnych, rozgrywanych w Fortuna 1.Lidze oraz Pucharze Polski, a także odzież treningowa. Ta pierwsza przechowywana jest w Spółce, ta druga zaś wydawana jest zawodnikom, którzy zobowiązani są do jej pielęgnacji we własnym zakresie. Odzież meczowa każdorazowo po użyciu jest prana i prasowana w klubie. Dlatego też Spółka ponosi wydatki na zakup pralek, proszków do prania i innych środków niezbędnych do pielęgnacji odzieży meczowej profesjonalnej drużyny piłki nożnej prowadzonej przez Spółkę.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Spółka ze sportowcami jest związana kontraktami. Kwestia kontraktów zawodniczych ma się następująco:

Podstawową regulacją dot. kontraktów zawieranych z zawodnikiem profesjonalnym jest uchwała z dnia 27 marca 2015 r. (...). Niezależnie, czy klub zawiera umowę z zawodnikiem, który prowadzi działalność gospodarczą czy też nie, w każdym wypadku klub zobowiązany jest zapewnić, by ww. minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej były bezwzględnie zachowane.

Zasadniczym obowiązkiem kontraktowym Klubu wobec zawodnika jest zapewnienie zawodnikowi warunków do podnoszenia kwalifikacji sportowych. Co oczywiste w ramach owego zobowiązania, Klub w pełni odpowiedzialny jest za proces treningowy, regeneracji, rehabilitacji czy leczenia zawodnika, ponieważ wynika to z istoty powyższego zobowiązania. Klub zatem nie może oczekiwać czy wymagać od zawodnika, że ten sam będzie nabywał odżywki, napoje izotoniczne, sprzęt rehabilitacyjny, itp.

W zakresie leczenia i rehabilitacji obowiązek po stronie Klubu jest na tyle daleko posunięty, że zgodnie z ww. uchwałą, jeżeli klub nie zapewni Zawodnikowi leczenia lub rehabilitacji po kontuzji doznanej w ramach meczu lub treningu, Zawodnikowi przysługuje prawo jednostronnego rozwiązania Kontraktu z winy Klubu – co generuje dodatkowe daleko idące roszczenia finansowe Zawodnika wobec Klubu z tytułu nienależytego wykonania zawartego kontraktu. Dlatego też kwestią zasadniczą jest kompleksowe zabezpieczenie wszelkich potrzeb Zawodników, które sprowadzają się do zapewnienia zawodnikowi rozwoju sportowego. Nie ulega wątpliwości, że w sytuacji gdy wszystkie kluby konkurujące (...) zapewniają tego rodzaju warunki, zaniechanie takiego działania po stronie klubu stanowi ewidentne naruszenie obowiązków wynikających z ww. uchwały (...).

Pytanie

Czy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim Spółka na potrzeby profesjonalnej drużyny piłki nożnej prowadzonej przez Spółkę, dokonuje:

1.zakupów odżywek, suplementów diety, napojów izotonicznych;

2.zakupów owoców świeżych, napojów słodzonych, bakalii i suszonych owoców;

3.zakupów środków medycznych, lodu w kostkach, ochraniaczy na różne części ciała;

4.wynajmu sprzętu rehabilitacyjnego;

5.zakupu biletów wstępu do podmiotów świadczących odnowę biologiczną, np. basen, sauna;

6.zakupów pralek, proszków do prania i innych środków niezbędnych do pielęgnacji odzieży meczowej

przysługuje Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Państwa stanowisko w sprawie

Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy Spółka na potrzeby prowadzonej przez siebie profesjonalnej drużyny piłki nożnej prowadzonej przez Spółkę, dokonuje:

1.zakupów odżywek, suplementów diety, napojów izotonicznych;

2.zakupów owoców świeżych, napojów słodzonych, bakalii, owoców suszonych;

3.zakupów środków medycznych, lodu w kostkach, ochraniaczy na różne części ciała;

4.wynajmu sprzętu rehabilitacyjnego;

5.zakupu biletów wstępu do podmiotów świadczących odnowę biologiczną, np. basen, sauna;

6.zakupów pralek, proszków do prania i innych środków niezbędnych do pielęgnacji odzieży meczowej

przysługuje Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W ocenie Spółki, aktualnie bezsprzecznie nabywanie ww. usług i towarów wykorzystywane jest do wykonywania czynności opodatkowanych, zatem na gruncie przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Spółce przysługiwać powinno prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Obecność fizjoterapeutów, rehabilitantów i masażystów w profesjonalnych drużynach sportowych, w szczególności w profesjonalnej piłce nożnej jest rzeczą, którą można spotkać już na 5 i 6 poziomie rozgrywkowym. Kwestią zasadniczą jest możliwie najlepsza regeneracja zawodników po każdym wyczerpującym meczu ligowym. Biorąc pod uwagę typowy tydzień pracy profesjonalnej drużyny piłki nożnej, pierwsze 2 dni po rozegraniu meczu wykorzystywane są do regeneracji i rehabilitacji. Aby ów proces mógł przebiegać prawidłowo, Spółka musi odpowiednio wyposażyć ww. specjalistów we wskazane wyżej odżywki, suplementy diety, środki medyczne, wynajem sprzętu rehabilitacyjnego, czy też zakup biletów wstępu na odnowę biologiczną. Poziom sportowy bezpośrednio przekłada się na przychody Spółki ze sprzedaży biletów wstępu na mecze ligowe czy też zainteresowanie sponsorów. Powyższa argumentacja jest również aktualna w odniesieniu do kostek lodu, które są podstawowym narzędziem służącym do miejscowego redukowania stanów zapalnych czy redukcji opuchlizny, urazów meczowych i treningowych.

Związek zakupów napojów izotonicznych z prowadzoną profesjonalną drużyną piłki nożnej jest również oczywisty - wchłaniają się one szybciej niż woda i pomagają uzupełnić utracone z potem mikroelementy. Zawodnicy spożywają izotoniki w czasie każdego treningu i meczu.

Natomiast odzież meczowa każdorazowo po użyciu jest prana i prasowana w klubie. Dlatego też Spółka ponosi wydatki na zakup pralek, proszków do prania i innych środków niezbędnych do pielęgnacji odzieży meczowej profesjonalnej drużyny piłki nożnej prowadzonej przez Spółkę.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług a prowadzoną działalnością.

Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć zatem charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub wykonania usług będących przedmiotem sprzedaży. Bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy (przedsiębiorstwa) - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami.

Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do obrotu osiąganego przez podatnika, np. poprzez odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości. Powyższe regulacje oznaczają, że aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy zbadać wyłącznie związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy, lecz niekoniecznie bezpośredni. Podatnik musi jednak wykazać związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wydatków mających pośredni związek z działalnością opodatkowaną, jako jeden z aspektów zasady neutralności podatku VAT było przedmiotem licznych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. System odliczania podatku VAT – jak wskazuje TSUE m.in. w wyroku z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/98 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs Excise):

„(...) ma na celu całkowite uwolnienie przedsiębiorców od ciężaru podatku VAT, zapłaconego lub do zapłaty, w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W konsekwencji wspólny system VAT zapewnia całkowitą neutralność opodatkowania VAT wszelkiej działalności gospodarczej, bez względu na jej cel i rezultat, przy założeniu, że ona sama, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT”.

Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in.: wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Particiationis SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże  brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

Jak Państwo wskazali, przejęli Państwo od stowarzyszenia (...) sekcję piłki nożnej mężczyzn klubu o nazwie (...), na którą to sekcję składa się m.in. pierwsza drużyna seniorska ww. klubu. Drużyna ta bierze udział w rozgrywkach (…) (sezon 2022/2023). Pierwsza drużyna (...) jest drużyną w pełni profesjonalną, wszyscy zawodnicy są związani kontraktami o profesjonalne uprawianie piłki nożnej w klubie. Organizują Państwo na pozostającym w ich posiadaniu Stadionie Miejskim biletowane mecze piłki nożnej. W związku z prowadzeniem profesjonalnej drużyny piłki nożnej osiągają Państwo przychody z transmitowania meczów w telewizji (…), reklam sprzedawanych w dni meczowe, sprzedaży gadżetów klubowych czy wynagrodzenia za transfery graczy. Ww. działalność profesjonalnej drużyny piłkarskiej prowadzonej przez Państwa opodatkowana jest podatkiem VAT w wysokości 23%.

Państwa wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego od wymienionych we wniosku wydatków związanych z prowadzeniem profesjonalnej drużyny piłki nożnej.

Analizując kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług na potrzeby profesjonalnej drużyny piłki nożnej należy wskazać, że prawo to przysługuje Państwu w zakresie, w jakim zakupy bezspornie związane są z realizowaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że następujące wydatki poniesione na zakup towarów bądź usług będą związane z Państwa sprzedażą opodatkowaną:

  • zakup środków medycznych, lodu w kostkach, ochraniaczy na różne części ciała,
  • wynajem sprzętu rehabilitacyjnego,
  • zakup biletów wstępu do podmiotów świadczących odnowę biologiczną, np. basen, sauna,
  • zakup pralek, proszków do prania i innych środków niezbędnych do pielęgnacji odzieży meczowej.

Ww. zakupy mają pośredni związek z wykonywaną przez Państwa działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (biletowane mecze piłki nożnej, transmisja meczów w telewizji, sprzedawane reklamy, sprzedaż gadżetów reklamowych itp.).

Obecność fizjoterapeutów, rehabilitantów i masażystów w profesjonalnej drużynie sportowej jest niezbędna do regeneracji zawodników po każdym wyczerpującym meczu ligowym. Aby proces regeneracji przebiegł prawidłowo, ww. specjaliści muszą zostać wyposażeni we wskazane środki medyczne. Dokonują Państwo w tym celu wynajmu sprzętu rehabilitacyjnego, czy też zakupują bilety wstępu na odnowę biologiczną. Poziom sportowy reprezentowany przez zawodników przekłada się na Państwa przychody ze sprzedaży biletów wstępu na mecze ligowe czy też zainteresowanie sponsorów. Podobnie należy rozpatrywać kwestię dotyczącą zakupu kostek lodu, które są podstawowym narzędziem służącym do miejscowego redukowania stanów zapalnych czy redukcji opuchlizny, a ochraniacze na różne części ciała mają zapobiegać/redukować urazy meczowe czy treningowe.

Natomiast odzież meczowa każdorazowo po użyciu jest prana i prasowana w klubie. Dlatego też ponoszone przez Państwa wydatki na zakup pralek, proszków do prania i innych środków niezbędnych do jej pielęgnacji należy uznać za związane pośrednio z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Zatem z tytułu ww. wydatków mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko w tym zakresie jest prawidłowe.

Natomiast nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na brak związku (zarówno bezpośredniego, jak i pośredniego) z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, gdy dokonują Państwo:

  • zakupów odżywek, suplementów diety, napojów izotonicznych,
  • zakupów owoców świeżych, napojów słodzonych, bakalii, owoców suszonych.

W tej sytuacji za dominujący aspekt ww. czynności należy uznać zaspokojenie celów osobistych czy prywatnych potrzeb zawodników, a tym samym przedmiotowe zakupy nie mają związku z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą i wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Korzyści, jakie uzyskają sportowcy przedkładają się na te, które mogą Państwo osiągnąć. Przepisy ustawy nie definiują pojęcia „potrzeb osobistych”. Według Słownika Języka Polskiego uznać należy, że potrzebami „osobistymi” są takie potrzeby, które „dotyczą danej osoby” i które są jej potrzebami „prywatnymi”, tj. potrzebami niezwiązanymi z prowadzoną przez tą osobę działalnością gospodarczą, statusem pracownika czy pełnioną funkcją.

W tym miejscu należy zauważyć, że w wyroku z dnia 11 grudnia 2008 r. w sprawie C-371/07 Danfoss i AstraZeneca przeciwko Skatteministeriet Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaznaczył, że:

„Poza sporem jest, że zwykle do pracownika należy wybór rodzaju, dokładnego czasu lub miejsca spożywania posiłku. Pracodawca w tym zakresie nie interweniuje, ponieważ obowiązkiem pracownika jest jedynie powrót do miejsca pracy o odpowiedniej porze i wykonywanie swoich zwykłych zajęć. (…) Wydawanie posiłków pracownikom ma co do zasady na celu zaspokojenie potrzeb prywatnych i należy do sfery wyboru pracownika, w której pracodawca nie interweniuje. Wynika z tego, że w zwykłych okolicznościach świadczenie usług polegających na nieodpłatnym wydawaniu posiłków pracownikom zaspokaja prywatne potrzeby tych ostatnich w rozumieniu art. 6 ust. 2 szóstej dyrektywy” (pkt 57 wyroku).

Zatem z tytułu ww. zakupów nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko w tym zakresie jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest

elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).