W odpowiedzi na pismo z dnia 18.02.2004 r. uzupełnione wyjaśnieniami zawartymi w piśmie z dnia 16.03.2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie, na pods... - Interpretacja - POII/415-8/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.03.2004, sygn. POII/415-8/04, Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 18.02.2004 r. uzupełnione wyjaśnieniami zawartymi w piśmie z dnia 16.03.2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie, na podstawie art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśnia.

Z informacji udzielonych przez Panią w w/w pismach wynika, iż dnia 18.09.2003 r., aktem notarialnym, dokonała Pani sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (będącego Pani odrębnym majątkiem) oraz że dnia 16.03.2004 r., aktem notarialnym , mąż dokonał sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego nieruchomość (majątek odrębny). Informuje Pani także, iż istnieje pomiędzy Państwem ustrój wspólnoty majątkowej małżeńskiej oraz że uzyskane z w/w sprzedaży środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup budynku mieszkalnego. W związku z w/w transakcjami oraz planowanym zakupem budynku mieszkalnego posiada Pani wątpliwości czy przychód uzyskany przez męża z w/w sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz czy uzyska Pani zwolnienie w zryczałtowanym podatku dochodowym przeznaczając środki pieniężne uzyskane z w/w sprzedaży na zakup budynku mieszkalnego wspólnie z mężem.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W myśl art. 28 ust. 2 i 2 a podatek od przychodu uzyskanego z w/w źródła ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika w dniu sprzedaży. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a -c, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e.

Analizując dokumenty złożone przez Panią wraz z w/w pismami oraz z oświadczeniem z dnia 19.09.2003 r. należy stwierdzić, iż przychód uzyskany przez Panią z w/w sprzedaży podlega opodatkowaniu w myśl art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zasadne było więc złożenie deklaracji Pit-23 o osiągniętych dochodach oraz oświadczenia o zamiarze przeznaczenia przychodu uzyskanego z przedmiotowej sprzedaży na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy.

Z załączonych dokumentów wynika także, iż mąż Pan sprzedał lokal mieszkalny stanowiący nieruchomość (będący jego majątkiem odrębnym) dnia 16.03.2004 r. aktem notarialnym. Lokal ten, nabył został w drodze umowy sprzedaży wraz z Panią w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej aktem notarialnym z dnia 10.11.1995 r. Dnia 22.02.1999 r. aktem notarialnym zawarta została umowa o wyłączenie wspólności majątkowej i podział majątku wspólnego z Panią, mocą którego Pan stał się jedynym właścicielem przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Sprzedaż przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie stanowi więc źródła przychodu w podatku dochodowym z uwagi na fakt, iż sprzedaż ta nastąpiła po upływie pięciu lat od nabycia. Jeżeli bowiem nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w wyniku podziału majątku małżeńskiego zostało przyznane jednemu z małżonków, to za datę nabycia nieruchomości, czy też prawa spółdzielczego, uznaje się moment nabycia praw przez małżonków. Stanowisko takie znajduje odzwierciedlenie w wyrokach NSA z dnia 28 stycznia 1998 r., sygn. Akt ISA/Gd 208/96 oraz z dnia 9 kwietnia 1997 r., sygn. akt I SA/Kr 35/97.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c w części wydatkowanej na nabycie (na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży) budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Z powyższego wynika, iż jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży w/w spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego przeznaczy Pani na zakup budynku mieszkalnego wspólnie z mężem na warunkach określonych w ustawie, przychód ten zwolniony będzie z opodatkowania w myśl cytowanego powyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie