Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. ... - Interpretacja - PD-II/423/15/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.03.2004, sygn. PD-II/423/15/04, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 11.02.2004 r. (data wpływu 13.02.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego wyjaśnia co następuje:

Nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych oparto przede wszystkim na tzw. zasadzie rezydencji, czyli uzależniono go od miejsca zamieszkania osoby fizycznej. Kwestię tą regulują przepisy art. 3 ust. 1 oraz art. 4 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.). W myśl tych przepisów osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy), z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Rozpatrując problem opodatkowania przychodów osiągniętych z pracy najemnej, wykonywanej w Federacji Rosyjskiej należy uwzględnić zatem treść umowy z dnia 22 maja 1992 r. pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. nr 125 poz. 569) Stosownie do zapisu art. 21 Umowy zawierającego postanowienia o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się państwie uzyskuje dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w drugim Umawiającym się Państwie, to kwota podatku od tego dochodu należna w tym drugim Umawiającym się Państwie będzie potrącona od podatku dochodowego pobieranego od danej osoby w Pierwszym umawiającym się Państwie. Takie potrącenie nie może jednak przekroczyć kwoty podatku pierwszego Umawiającego się Państwa, obliczonego od tego dochodu zgodnie z jego ustawodawstwem podatkowym i praktyką.

Z treści zapytania wynika, iż pracownicy świadcząc prace nie spełniają wymogów art. 12 ust. 3 Umowy, który określa przypadki, kiedy wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu w Polsce. Ponieważ przebywają na terenie Moskwy powyżej 183 dni, nie spełniają także jednego z warunków wynikających z art. 12 ust. 2 Umowy, w myśl którego podatek dochodowy mógłby być również zapłacony w Polsce. Uzyskane przez pracowników dochody podlegają zatem opodatkowaniu w Federacji Rosyjskiej. Stosując Umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, rozliczenie i opodatkowanie dochodów pracowników w Polsce nastąpi z zastosowaniem art. 27 ust. 9 lub 9 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zależności od tego czy podatnik uzyskuje wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej pozy terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzecżypospolitej Polskiej, czy uzyskuje także dochody w Polsce. W myśl powyższych przepisów, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 updof, osiąga również dochody z tytułu działalności, wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określónej w ust. 8 cyt. ustawy, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Jeżeli zaś podatnik, uzyskuje wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zasadę określoną w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Małopolski Urząd Skarbowy