Odpowiadając na pismo z dnia 03.12.2003 r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - O... - Interpretacja - PD1a/415-39/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.01.2004, sygn. PD1a/415-39/03, Urząd Skarbowy w Wadowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 03.12.2003 r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego w w/w piśmie stanu faktycznego wynika, iż wydzierżawiła Pani gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami i w 2004 r. chce dokonywać wynajmu pokoi w ilości 5-ciu w celach turystycznych (nocleg + wyżywienie).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Zwolnienie określone w tym przepisie uzależnione jest więc od spełnienia łącznie kilku warunków, a mianowicie:
- najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
- budynki, w których pokoje przeznaczone są na wynajem, położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym,
- przedmiotem usług musi być najem pokoi osobom przebywającym na wypoczynku,
- liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Ponadto w/w przepis stanowi, że jeżeli spełnione są powyższe warunki również dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, którym wynajęto pokoje, nie podlegają opodatkowaniu.

Gospodarstwem rolnym, na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest gospodarstwo w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, którym - zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) - jest obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Natomiast zgodnie z art. 336 Kodeksu cywilnego - posiadacz rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo cudzą rzeczą (posiadanie zależne).

Z w/w przepisów wynika, że ze zwolnienia korzysta podatnik prowadzący wynajem pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych, które są położone na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Zatem zwolnieniem nie zostały objęte dochody z wynajmu pokoi znajdujących się w budynkach innych niż mieszkalne np. w domkach turystycznych, letniskowych czy też dochody z najmu pola namiotowego. Zwolnienie nie przysługuje również, gdy dom mieszkalny nie jest położony na terenie gospodarstwa rolnego, a także gdy budynek mieszkalny i gospodarstwo rolne znajdują się na terenie miasta.

W świetle powyższego Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż stanowisko Pani przedstawione w w/w piśmie dot. zwolnienia z podatku dochodowego w 2004 r. jest słuszne pod względem prawnym, jednak po spełnieniu warunków opisanych wyżej.

Urząd Skarbowy w Wadowicach