W dniu 22 lutego 2005r. Spółka Akcyjna złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. - Interpretacja - ZD/406-10/PIT/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. ZD/406-10/PIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 22 lutego 2005r. Spółka Akcyjna złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca samodzielnie dokonała zakupu akcji własnych, od osób fizycznych oraz od spółki jawnej, celem ich umorzenia. Zgodnie z zawartą umową, Spółka jest obowiązana przekazywać należność wynikającą z umowy, przez 21 miesięcy na rachunek bankowy, jako zapłatę za transakcję.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, na kim ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, z tytułu dokonania zakupu akcji, celem ich umorzenia?

Zdaniem Spółki, podatek dochodowy powinny zapłacić osoby sprzedające, czyli osoby fizyczne oraz wspólnicy spółki jawnej, wypełniając jednocześnie deklarację PIT-38.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdują następujące przepisy prawa podatkowego :

    - art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, że dochodem (przychodem) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód ( przychód ) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także : dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji),
    - art. 24 ust. 5 d powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się w wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny,
    - art. 30 a ust. 1 pkt 4 cytowanej powyżej ustawy, zgodnie z którym, od uzyskanych dochodów (przychodów) m.in. z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, zastrzeżeniem art. 52a,
    - art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi, iż płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30 a ust.1,
    - art. 42 ust.1 powołanej powyżej ustawy podatkowej, zgodnie z którym, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazuja kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następujacego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając jednocześnie deklarację według ustalonego wzoru.

Mając na uwadze powyższe przepisy, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, uprzejmie informuje, że ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w art. 24 ust.5 zawarto ogólną definicję dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, zgodnie z którą jest nim dochód faktycznie uzyskany z udziału. Użycie wyrazu faktycznie niewątpliwie oznacza, że chodzi o dochód rzeczywisty, a nie jedynie hipotetyczny ; bez przysporzenia majątkowego na rzecz akcjonariusza nie można mówić o dochodzie z udziału w zyskach osób prawnych. Tak więc, tylko taki dochód z umorzenia akcji, jest podlegającym opodatkowaniu dochodem z udziału w zyskach osób prawnych, który został faktycznie uzyskany przez akcjonariusza.

W związku z powyższym, przychody uzyskane przez akcjonariusza, w wyniku zbycia akcji w celu ich umorzenia, należą do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, które precyzuje art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, zgodnie z art. 24 ust. 5d powołanej ustawy, dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego, w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu. Tak powstały dochód z kapitałów pieniężnych, zgodnie z treścią art. 30 a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegać będzie opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy podatkowej, na płatniku spoczywa obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego. Spółka jako płatnik zobowiazana jest naliczyć i pobrać 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości niepieniężnych oraz zgodnie z treścią art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przekazać należną zaliczkę na podatek w terminie do dnia 20 miesiaca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając jednocześnie deklarację według ustalonego wzoru.

Jednocześnie należy podkreślić, iż przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podlegajacych opodatkowaniu w formie ryczałtu, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, ani też nie wykazuje w rocznym zeznaniu podatkowym.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane powyżej przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, uprzejmie informuje, że obowiązek obliczenia i pobrania (oraz przesłania deklaracji według obowiązującego wzoru) w podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu dokonania zakupu akcji, celem ich umorzenia, ciąży na Spółce jako płatniku zryczałtowanego podatku dochodowego.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu