Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 26... - Interpretacja - EI/44/10/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.06.2005, sygn. EI/44/10/2005, Urząd Skarbowy w Skierniewicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 22.04.2005r. wniosku w sprawie możliwości odliczenia od dochodów darowizny przekazanej na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę.

W dniu 22.04.2005r. do tut. organu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2004r. przekazywał Pan w formie gotówkowej na rzecz kościelnej osoby prawnej darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Za każdą przekazaną darowiznę otrzymał Pan pokwitowanie odbioru wystawione przez obdarowanego.Ponadto, po wydatkowaniu całości kwot darowizny na w/w działalność kościelna osoba prawna przedstawi Panu stosowne sprawozdanie. Wg. Pana oceny przekazane darowizny podlegają odliczeniu od dochodu w pełnej wysokości.

2. Ocena prawna stanowiska.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu podlegają m.in. darowizny na cele kultu religijnego w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350 zł.

Natomiast art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989r. stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zm.) nie przewiduje żadnych ograniczeń co do wysokości odliczeń od dochodu darowizn przekazanych na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

Jedynym warunkiem wyłączenia z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym jest przedstawienie darczyńcy przez kościelną osobę prawną pokwitowania odbioru darowizny (w tym przypadku nie jest wymagany bankowy dowód wpłaty) oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdania o przeznaczeniu jej na tę działalność. W odniesieniu do darowizn na inne cele mają zastosowanie ogólne przepisy podatkowe.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w uchwale NSA z dnia 14 marca 2005r., która wskazała wyraźnie, że każdy podatnik ma prawo do odliczenia od dochodu całej kwoty darowizny przekazanej na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, tak jak wynika to z ustaw o stosunku państwa do kościoła - stąd w tym przypadku nie będą miały zastosowania limity wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem należy uznać, iż zgodnie z wyżej powołanym przepisem prawa darowizny przekazane przez Pana na rzecz Kościoła Katolickiego przeznaczone na działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w pełnej wysokości.

Ponadto aby skorzystać z odliczenia od dochodu w/w darowizn w pełnej wysokości nie ma Panobowiązku udokumentowania tych darowizn dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Dokumentem upoważniającym do odliczenia tych darowizn jest pokwitowanie otrzymania darowizny przez kościelną osobę prawną oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny posiadania sprawozdania o przeznaczeniu jej na tę działalność.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia,
  • interpretacja ne jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Skierniewicach