P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - DFP/415-25/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.06.2005, sygn. DFP/415-25/05, Urząd Skarbowy w Chojnicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t.Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2 czerwca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zastosowania właściwych kosztów uzyskania przychodów przy realizacji umowy o dzieło

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chojnicach

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

U Z A S A D N I E N I E

W wniosku złożonym dnia 2 czerwca 2005r. zwrócono się o udzielenie informacji w sprawie zastosowania właściwych kosztów uzyskania przychodów przy realizacji umowy o dzieło , której produktem / dziełem / jest pisemne opracowanie / studium wykonalności /- restauracja obiektów dziedzictwa kulturowego Bazylika Mniejsza z otoczeniem. Przyjmująca zlecenie dzieła w wystawionym rachunku wykazała koszty uzyskania w wysokości 50%, twierdząc że przysługują jej koszty w takiej wysokości ponieważ dzieło to jest utworem w rozumieniu przepisów ustawy.

W ocenie zlecającego ? Gminy Miejskiej, która w tej sprawie jest równocześnie płatnikiem w rozumieniu przepisów prawa podatkowego , zasadnym jest przyjęcie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20% przychodu , co jest zgodne z art.22 ust.9 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.), a o takim stanowisku przesądzają następujące okoliczności:

  1. w umowie stron jednoznacznie określono , że produktem wykonanym przez przyjmującego zlecenie będzie wykonanie określonego dzieła w formie pisemnego opracowania ? studium wykonalności
  2. w umowie strony nie powołują się na przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
  3. przyjmujący zlecenie nie czyni żadnych zastrzeżeń w zakresie ochrony autorskiej zmaterializowanego opracowania , co może potwierdzać , iż nie traktuje go jako przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze /art.1 ust.1 prawa autorskiego /.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz na podstawie obowiązujących przepisów stwierdza się, że stanowisko zajęte we wniosku z dnia 2 czerwca 2005r. jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 późn.zm.) przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy - zlecenia lub umowy o dzieło zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 powyższej ustawy), jeżeli zgodnie z art. 13 pkt 8 tej ustawy spełniają następujące warunki:

  • usługi wykonywane są osobiście, a
  • przychody uzyskiwane są wyłącznie od:

  • a)osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności,
    b)właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,
    ?wyjątek dotyczy przychodów, o których mowa w pkt 9 art. 13 tj. przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnych charakterze.

Przepis art. 9 ust .2 ustawy o podatku dochodowym stanowi , że dochodem ze źródła przychodów jest /.../ nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

W świetle postanowień art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23., a art. 22 ust. 9 pkt 4 stanowi, że dla przychodów określonych w art.13 pkt 2, 4, 6 i 8 mają zastosowanie 20% koszty uzyskania przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Natomiast z art.22 ust.9 pkt 3 wynika, że w razie korzystania z praw autorskich i praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami zastosowanie mają 50% koszty uzyskania przychodu obliczone od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Tymi odrębnymi przepisami, na które powołano się w powyższej jest ustawa z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz.U. z 2000r. Nr 80 poz.904)

W myśl postanowień art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Zgodnie z art. 1 ust. 2 powyższej ustawy, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory;

  1. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe)
  2. plastyczne,
  3. fotograficzne,
  4. lutnicze,
  5. wzornictwa przemysłowego,
  6. architektoniczne,
  7. muzyczne i słowno - muzyczne,
  8. sceniczne, sceniczno- muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
  9. audiowizualne (w tym wizualne i audialne).

    Nie stanowią zaś przedmiotu prawa autorskiego co wynika z art. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994r., akty normatywne, urzędowe dokumenty, znaki, symbole itp.

    Natomiast zgodnie z art. 8 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych podmiotem prawa autorskiego jest twórca, tj. osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

    W rozumieniu prawa autorskiego jako twórczy traktowany jest taki rezultat działalności, który na tyle związany jest z osobą twórcy, by było mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identyczne skierowany wysiłek twórczy uzyskała analogiczny lub zasadniczo zbliżony rezultat.

    Z stanu faktycznego sprawy wynika, że w ramach umowy o dzieło zrealizowano w formie pisemnego opracowania studium wykonalności projektu ?Restauracja obiektów dziedzictwa kulturowego w Chojnicach Bazylika Mniejsza z otoczeniem?.

    Z treści zawartej umowy o dzieło nie wynika fakt korzystania przez twórcę z praw autorskich, a warunkiem niezbędnym do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów na podstawie art.22 ust.9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 późn.zm.) poza ustaleniem posiadania przez powołane w piśmie opracowanie charakteru utworu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz.U. z 2000r. Nr 80 poz.904) jest rozporządzenie majątkowymi prawami autorskimi do danego utworu lub udzielenie licencji na korzystanie z niego.

    Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko zajęte we wniosku jest prawidłowe i do dochodów osiąganych z przedmiotowej umowy o dzieło będą miały zastosowanie 20% koszty uzyskania przychodu.

    Zgodnie z brzmieniem z art. 14b §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) pisemna interpretacja udzielona na podstawie art.14a § 1 Ordynacji podatkowej o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast , co wynika z art.14b § 2, tutejszy organ podatkowy i właściwy dla wnioskodawcy organ kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

    Końcowo podaje się, że interpretacja udzielona na podstawie art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy zagadnienia przedstawionego we wniosku z dnia 2 czerwca 2005r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.

    Urząd Skarbowy w Chojnicach