POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDII3/406/14/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.06.2005, sygn. PDII3/406/14/05, Urząd Skarbowy w Mysłowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordyancja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w M. stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podtkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania art.9a ust.3 w zwiazku z treścią art.30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w okresie od 31.07.2000 r. do 31.03.2004 r. była Pani zatrudniona w FHU (...) s. c. na stanowisku specjalisty do spraw finansowych. Ponadto od listopada 2003 r. prowadzi Pani indywidualnie na własne nazwisko działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych. W listopadzie 2004 r. przystąpiła Pani do w/w spółki cywilnej, którą zarządza Pani łącznie z pozostałymi wspólnikami. Na rok 2005 r. złożyła Pani oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oświadczyła Pani, że prowadzona na Pani nazwisko własna działalność gospodarcza nie jest powiązana ze spółką cywilną, jak również nie wykonuje i nie będzie Pani wykonywać żadnych usług w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej na rzecz spółki cywilnej, w której jest Pani udziałowcem.

Zajęła Pani stanowisko, iż w świetle przedstawionego stanu faktycznego, nie ma przeszkód prawnych by skorzystać z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W myśl art. 30c ust. 1, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Art. 9a ust. 3 cyt. ustawy stanowi, że jeżeli podatnik, wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek. W ocenie tutejszego organu podatkowego, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przywołane wyżej zasady dotyczą Pani jedynie w zakresie prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej na własne nazwisko. Natomiast wstąpienie w prawa wspólnika u swojego byłego pracodawcy pozostaje w tej sprawie bez znaczenia, gdyż jako wspólnik nie świadczy Pani usług na rzecz spółki, a wykonuje Pani prawa wspólnika wynikające z art. 863 kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Zatem jeżeli prowadząc działalność gospodarczą na własne nazwisko, w ramach której nie świadczy Pani usług na rzecz spółki, która była Pani pracodawcą, to nie ma przeszkód w skorzystaniu z formy opodatkowania wynikającej z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przywołane wyżej zasady dotyczą Pani jedynie w zakresie prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej na własne nazwisko. Natomiast wstąpienie w prawa wspólnika u swojego byłego pracodawcy pozostaje w tej sprawie bez znaczenia, gdyż jako wspólnik nie świadczy Pani usług na rzecz spółki, a wykonuje Pani prawa wspólnika wynikające z art. 865 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Jeżeli zatem w ramach prowadzonej na własne nazwisko działalności gospodarczej nie świadczy Pani usług na rzecz spółki, która uprzednio była Pani pracodawcą, to nie ma przeszkód w skorzystaniu z formy opodatkowania wynikającej z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Mysłowicach