POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDP-415/5/Int-28/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. PDP-415/5/Int-28/05, Urząd Skarbowy w Nowym Targu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z 31 marca 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez podatników w złożonym wniosku;
Podatnicy zamierzają zakupić na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej paralotnię, która będzie służyła celom reklamowym. Czasza paralotni będzie zawierać informacje reklamujące prowadzone przez podatników sklepy spożywcze. Loty paralotnią odbywać się będą z pomocą zatrudnionego do tego celu pracownika mającego stosowne przeszkolenie i prowadzone będą regularnie nad (...), a także okazjonalnie podczas różnorakich występów, imprez kulturalnych, zlotów itp. organizowanych na terenie (...) i okolic. Wartość zakupionej paralotni kwalifikuje przedmiotowy wydatek jako wydatek na zakup środka trwałego wobec czego urządzenie to będzie wprowadzone do ewidencji środków trwałych i będzie amortyzowane.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawców:
Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za koszt uzyskania przychodu uważa się każdy poniesiony wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W wyniku analizy zamkniętego katalogu wydatków nie będących kosztami, zawartego w w/w art. 23 nie stwierdzono, aby opisany przez podatników wydatek na zakup paralotni (jako środka trwałego) znajdował się wśród wymienionych tam wydatków.
Przedsiębiorcy samodzielnie podejmują decyzje w zakresie ponoszonych wydatków na rzecz prowadzonych firm jak również decydują jaki środek trwały zakupiony do ich przedsiębiorstwa będzie przyczyniał się i w jakim stopniu do zwiększania osiąganych przychodów. Wnioskodawcy uznali, iż dla potrzeb reklamowania ich placówek handlowych wskazany będzie zakup paralotni z odpowiednimi napisami reklamowymi, co wskazuje, iż decyzja o poniesieniu takiego wydatku podjęta została z myślą o oryginalnej metodzie zachęcenia potencjalnych klientów do nabywania towarów w ich sklepach, a więc zakup będzie miał związek z osiąganym przychodem.

Powyższa interpretacja;
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej;
- została wydana po ustaleniu, iż w dacie jej wydania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrolne albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie;
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Targu