POSTANOWIENIE - Interpretacja - WP/415-0083a/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.06.2005, sygn. WP/415-0083a/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki z dnia 04.05.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie o sprecyzowanie i wyjaśnienie co oznacza pojęcie ?nabycie?

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatniczka pismem z dnia 04.05.2005r wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z pisma wynika, że sprzedała pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie.

Wątpliwości podatnika dotyczą - momentu nabycia sprzedawanego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego:

  • czy momentem nabycia prawa do lokalu mieszkalnego jest podpisanie umowy o wybudowanie,
  • czy momentem nabycia jest otrzymanie przydziału lokalu mieszkalnego

Podatnik stoi na stanowisku, iż termin "nabycie? jest równoznaczny z datą podpisania umowy ze Spółdzielnią i wpłaceniem pierwszej raty na mieszkanie.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zmian.), źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

  5. jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit,,a? -,,c?- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie,

Przychody te określone zostały w art.19 ust. 1 w/w ustawy jako przychody w wysokości ceny określonej w umowie sprzedaży, pomniejszone o koszty odpłatnego zbycia. Nadto dyspozycja normy zamieszczonej w art. 28 ust. 1 i 2 wskazuje, że przychodów określonych wyżej nie łączy się z przychodami z innych źródeł, zaś podatek od tego przychodu ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Skoro sprzedaż nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, i nie zachodzą przesłanki zastosowania zwolnień podatkowych zamieszczonych w art 21 ust. 1 pkt 32, jedyną zmienną, od której zależy objęcie obowiązkiem podatkowym jest okres czasu, po którego upływie następuje sprzedaż nieruchomości. Należy zaznaczyć, iż przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości nie są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku gdy sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie sprzedawanej nieruchomości lub budynek został wybudowany. Zatem podstawowe znaczenie ma moment nabycia obecnie sprzedawanej nieruchomości.

Swoje uwagi dotyczące kwestii nabycia wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 czerwca 2000r. Twierdząc, że ?użyte w art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy z 1991r.(....) pojęcie ?nabycie? w ocenie Sądu nie może budzić żadnych wątpliwości. Pojęcia tego przepis nie modyfikuje na własne potrzeby, nie określa szczególnych sposobów nabycia i nie przewiduje żadnych wyjątków od tego językowego rozumienia. Dlatego należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie w sensie potocznym, językowym.?

Zatem za czas nabycia (w rozumieniu przepisów podatkowych) należy uznać dzień otrzymania od właściwej spółdzielni mieszkaniowej przydziału własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym.

Mając na względzie przedstawiony w piśmie stan faktyczny należy stwierdzić, że w świetle przytoczonego stanu prawnego momentem nabycia jest uzyskanie od właściwej spółdzielni mieszkaniowej przydziału własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego a nie data podpisania umowy ze spółdzielnią i wpłata pierwszej raty.

Zatem przedstawione Pani stanowisko we wniosku jest nieprawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku