W złożonym w dniu 30.05.2005r wniosku zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytanie "czy odszkodowanie zapłacone na rzecz zleceniodawcy jest kos... - Interpretacja - PD-415/20/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.06.2005, sygn. PD-415/20/2005, Urząd Skarbowy w Łukowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W złożonym w dniu 30.05.2005r wniosku zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytanie "czy odszkodowanie zapłacone na rzecz zleceniodawcy jest kosztem uzyskania przychodów?"

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie międzynarodowego transportu towarów. Z tego tytułu zawarł Pan umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Charakter prowadzonej działalności gospodarczej powoduje czasem obowiązek zapłaty przez Pana na rzecz zleceniodawcy odszkodowania za dostarczenie towaru w stanie uszkodzonym lub z tytułu braków. Kwota odszkodowania zapłaconego przez Pana zleceniodawcy jest zwracana następnie na Pana rachunek przez firmę ubezpieczeniową, ale po potrąceniu tzw. udziału własnego, czyli pewnego procentu odszkodowania, do którego zapłaty jest Pan zobowiązany bezpośrednio jako ubezpieczający.

Pana zdaniem, "zgodnie z art 23 ust.1 pkt.19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poniesione koszty nie są dla Pana kosztem uzyskania przychodów".

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następująca normy prawa podatkowego: art 22 ust.1, art 23 ust.1 pkt 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z treścią art 22 ust.1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, "kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art 23". Zatem aby dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodu musi zachodzić określony związek przyczynowo - skutkowy, tj. poniesienie wydatku musi mieć wpływ na możliwość powstania lub zwiększenia przychodu. Jednocześnie wydatek ten nie może być wyłączony z kosztów podatkowych w oparciu o art 23 ww. ustawy. Zgodnie z art 23 ust.1 pkt.19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczanych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług".

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że czasami wypłaca Pan zleceniodawcy odszkodowanie za dostarczenie towaru w stanie uszkodzonym lub z tytułu braków. Sytuacja ta wyczerpuje znamiona normy prawnej określonej w wyżej cytowanym art 23 ust.1 pkt.19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, że wydatek poniesiony z tytułu odszkodowania zapłaconego przez Pana na rzecz zleceniodawcy za dostarczenie towaru w stanie uszkodzonym lub z tytułu braków nie może zostać zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie stwierdza, że stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe

Urząd Skarbowy w Łukowie