POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDI/415-5/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2005, sygn. PDI/415-5/05, Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 22 marca 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 1998 roku dokonano odliczenia od podatku wydatków na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Natomiast w lipcu 2004 roku uzyskano pozwolenie na budowę i poniesiono pierwsze wydatki z tym związane.
Państwa stanowisko w tej sprawie jest:
że przysługuje Państwu odliczenie z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe w ramach praw nabytych, ponieważ pierwsze wydatki, t. j. zakup gruntu pod budowę, zostały poniesione przed dniem 01.01.2002 r.

Państwa stanowisko w tej kwestii jest nieprawidłowe.
Zakup gruntu pod budowę w 1998 roku a następnie rozpoczęcie budowy w 2004 roku nie oznacza kontynuacji tej samej inwestycji. Chociaż zachodzi tu logiczny ciąg zdarzeń - najpierw zakup gruntu a następnie rozpoczęcie budowy - w/g przepisów podatkowych, w tym wypadku zastosowanie mają dwie odrębne ulgi mieszkaniowe, tj, na zakup gruntu oraz na budowę budynku mieszkalnego.
Ulga na zakup gruntu pod budowę przewidziana była w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2001 roku.
Przysługiwała niezależnie od innych ulg mieszkaniowych, tj. dużej ulgi budowlanej czy ulgi na remont i modernizację.

Jednakże, uchwalona w dniu 21 listopada 2001 roku ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), zlikwidowała z dniem 1 stycznia 2002 roku możliwość odliczania od podatku wydatków związanych z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych (z wyjątkiem wydatków na remont i modernizację budynków i lokali mieszkalnych oraz wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych). Jednak podatnicy, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
- budowę budynku mieszkalnego,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
- nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu, zachowali prawo do odliczenia od podatku:
1. wydatków, których ze względu na poziom dochodów (zbyt niski w stosunku do poczynionych nakładów) nie zdołali odliczyć w latach 1997-2001; wydatki te odliczają od podatku należnego w następnych latach, aż do całkowitego ich odliczenia, w granicach obowiązującego w 2001 roku limitu (art. 4 ust. 1 w/w ustawy),
2. dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 roku - nie dłużej jak do dnia 31 grudnia 2004 roku (art. 4 ust. 2 w/w ustawy).

Reasumując, poniesienie wydatku na zakup gruntu pod budowę w 1998 roku i odliczenie jej w ramach ulgi na zakup gruntu, zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 2002 rokiem
- nie uprawnia do kontynuacji odliczeń wydatków mieszkaniowych poniesionych w 2004 roku na budowę budynku mieszkalnego, zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ są to dwie odrębne ulgi.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej