Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art.22 ust.1,... - Interpretacja - EI/36/10/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.06.2005, sygn. EI/36/10/2005, Urząd Skarbowy w Skierniewicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art.22 ust.1, art.23 ust.1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 18.03.2005r., następnie uzupełnionym w dniu 02.05.2005r. wniosku w części dotyczącej uwzględnienia jako kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji, odsetek i innych kosztów związanych z zaciągniętym kredytem o nazwie Emisja.

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę.

W dniu 18.03.2005r. do tut. organu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004r. uzyskał Pan dochody ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji ...) i w związku z tym poniósł duże koszty m.in. związane z uzyskanym kredytem z Banku ... SA O/Łódź na zakup akcji o nazwie ,,Emisja". Kosztami tego kredytu była prowizja, odsetki oraz opłata skarbowa. Na potwierdzenie tych kosztów posiada Pan zaświadczenie tegoż banku.

Z uwagi na rozbieżne interpretacje w przedmiocie ustalania kosztów uzyskania przychodów zwraca się Pan z zapytaniem, czy odliczeniu podlegają wszystkie koszty związane z kredytem Emisja, czy tylko w tej części za którą uzyskało się przydział akcji. Według Pana przysługuje prawo odliczenia kosztów całego kredytu, gdyż w tym konkretnym przypadku, warunkiem uzyskania dochodu w takiej wysokości było zaciągnięcie kredytu 10 krotnie wyższego od ostatecznie potrzebnego do zakupu zredukowanej ilości akcji. Nadmienia Pan, iż w okresie oczekiwania na przydział akcji, uruchomione już środki z kredytu Emisja powodowały powstawanie odsetek i jest to przecież faktyczny i udokumentowany koszt uzyskania dochodu.

2. Ocena prawna stanowiska.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.

O możliwości zakwalifikowania do kategorii kosztów uzyskania przychodów decydują łącznie dwie przesłanki:

  1. wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu i dotyczyć określonego źródła przychodu,
  2. wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków wyłączonych z kosztów na mocy art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup akcji nie zostały wymienione jako nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu, a zatem do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji można zaliczyć wydatki z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na ich nabycie.

Jednakże istotną przesłanką zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku przyczynowo - skutkowego wskazującego, że wykorzystanie zaciągniętego kredytu ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Z nadesłanego przez Pana uzupełnienia do wniosku wynika, iż z kredytu Emisja zaciągniętego na zakup akcji przeznaczono na zakup akcji jedynie pewną część. Wobec powyższego odsetki od kredytu Emisja na zakup akcji oraz prowizja banku z tytułu udzielenia w/w kredytu nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji w całości, lecz jedynie w części odpowiadającej kwocie kredytu faktycznie przeznaczonego na zakup papierów wartościowych, ze sprzedaży których uzyskano przychód podlegający opodatkowaniu. Ustalenie tego kosztu w momencie sprzedaży akcji, na których nabycie zaciągnął Pan kredyt powinno nastąpić w wysokości faktycznie zapłaconej do momentu uzyskania przychodu z tej transakcji sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach stwierdza, że stanowisko jakie zostało zajęte przez Pana we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Ocena stanowiska w części dotyczącej sposobu udokumentowania kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji zawarta została w odrębnym postanowieniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, że:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Skierniewicach