Jak wynika ze złożonego wniosku prowadzi Pani wynajem lokali mieszkalnych poza działalnością gospodarczą opodatkowany na zasadach ogólnych. Przychód ... - Interpretacja - IX-005/418/Z/K/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. IX-005/418/Z/K/05, Urząd Skarbowy Łódź-Widzew

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika ze złożonego wniosku prowadzi Pani wynajem lokali mieszkalnych poza działalnością gospodarczą opodatkowany na zasadach ogólnych. Przychód z najmu mimo, iż nie został osiągnięty (czynsz nie został zapłacony) wykazany został w deklaracjach miesięcznych. Uważa Pani, iż skoro w deklaracjach przychód z najmu został wykazany, a najemca faktycznie go nie zapłacił ma Pani prawo do zaliczenia nie otrzymanego i nie wyegzekwowanego od najemcy czynszu za lata 2002-2005 do kosztów uzyskania przychodu za rok 2005 bowiem dopiero w tym roku została uprawdopodobniona nieściągalność. Jednocześnie Pani zdaniem nie znalazłaby uzasadnienia decyzja o konieczności skorygowania deklaracji podatkowych za lata 2002-2005.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...). Stosownie do art. 11 ust. 1 cyt. ustawy przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wynika z powyższego, iż - jeśli najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej - momentem powstania przychodu podatnika jest moment faktycznego otrzymania należności, niezależnie od określonego umową terminu płatności.

A zatem, w oparciu o powołany przepis, fakt nie otrzymania czynszu skutkuje brakiem przychodu z tego tytułu. Skoro przychód taki mimo braku obowiązku został wykazany, należy w tym zakresie dokonać korekty, poprzez złożenie stosownej deklaracji wraz z pismem wyjaśniającym przyczyny jej złożenia ( art.81 ustawy z dnia 29.08.1997r.Ordynacja podatkowa, tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Stosownie do art. 75 § 2 pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) podatnicy, którzy w zeznaniach (deklaracjach), wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej, mogą złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Łódź-Widzew