P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - UPO-415-185/05/02/RL

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.12.2005, sygn. UPO-415-185/05/02/RL, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zmianami) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając stanowisko odnośnie przeznaczenia wycofanych z kasy mieszkaniowej oszczędności na wykończenie budowy domu do końca 2005 roku, który jest budowany w ramach umowy przez Spółdzielnię Mieszkaniową, a podpisanie aktu notarialnego nastąpi w 2006 roku przedstawione we wniosku bez numeru, o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatnik zawarł umowę z Kasą Mieszkaniową w dniu 22.12.2000r., natomiast zgromadzone środki pieniężne po okresie oszczędzania zostały wycofane i wypłacone w dniu 03.02.2005r. W ramach umowy zawartej ze Spółdzielnią Mieszkaniową Pan X realizuje budowę domu, który zostanie mu przekazany na własność aktem notarialnym w 2006 roku. Koszty budowy pokrywane są z wycofanych środków. Spółdzielnia Mieszkaniowa stosownym protokołem udostępniła Podatnikowi segment budynku, który jest wykończony na zewnątrz, natomiast wewnętrznie znajduje się w stanie surowym. Pan X zamierza przeznaczyć część środków, które były zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym na wydatki związane z wykonaniem prac wewnętrznych w tym segmencie.

Przedmiot interpretacjiPan X we wspomnianym piśmie zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z następującymi pytaniami: czy wycofane środki z Kasy Mieszkaniowej po okresie oszczędzania zgodnie z umową wydane częściowo na budowę domu w ramach Spółdzielni Mieszkaniowej a częściowo wydane na prace wykończeniowe we własnym zakresie po otrzymaniu protokołu udostępnienia budynku można uznać, że warunki korzystania z ulgi na oszczędzanie zostały spełnione? Jeżeli środki wycofane z Kasy Mieszkaniowej w 2005 roku zostały wydane w 2005 roku zgodnie z zawartą umową w Kasie a akt notarialny zostanie podpisany w 2006 roku to warunki korzystania z ulgi na oszczędzanie zostaną spełnione?

Stanowisko WnioskodawcyPan X przedstawił pogląd, że nie straci ulgi z tytułu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej w sytuacji, gdy środki przeznaczy na wykończenie budowy domu do końca 2005 roku, natomiast akt notarialny zostanie podpisany w 2006 roku.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2001r. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniowa, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) i przed dniem 1stycznia 2002 roku nabyli prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie , prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot oszczędności wpłacanych na kontynuację systematycznego oszczędzania wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 roku do upływu określonego przed tym dniem terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.Powołany powyżej przepis upoważnia zatem podatnika do kontynuacji odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasach mieszkaniowych po dniu 1 stycznia 2002 roku w sytuacji, gdy prawo do odliczeń podatnik nabył do końca roku 2001, a następnie w kolejnych latach kontynuuje oszczędzanie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową. Odliczeniu podlegają wyłącznie wpłaty dokonane do upływu terminu systematycznego oszczędzania wynikającego z postanowień umowy o kredyt kontraktowy w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2001 roku. Aby nie utracić prawa do nabytej ulgi kwoty wycofane z kasy mieszkaniowej należy przeznaczyć na cele systematycznego oszczędzania w nieprzekraczalnym terminie do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania. Rokiem podatkowym w podatku dochodowym od osób fizycznym jest rok kalendarzowy.

Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności jest określony w art. 8 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z którym celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną własność, 2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, 3. remont domu lub lokalu, o którym mowa wyżej, z wyjątkiem bieżącej konserwacji, 4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt.1-3, 5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy. Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania.

Zgromadzone w kasie mieszkaniowej środki zamierza Pan po części przeznaczyć na wykonanie prac wewnętrznych, tj. wykończenie budowanego przez Spółdzielnię domu. Zatem można by uznać, że będzie Pan wykonywał roboty budowlane mające związek z budową tego budynku.Przepisy w/w ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia roboty budowlane. W związku z powyższym zasadne będzie posłużenie się stosownymi określeniami z ustawy z dnia 07.07.1994r. Prawo Budowlane (Dz.U. z 2003r. Nr 207, poz.2016 ze zm.), zgodnie z którym pojęcie roboty budowlane zostało określone w art. 3 pkt 7 ustawy jako budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Zatem przeznaczenie części środków pieniężnych wycofanych z Kasy Mieszkaniowej na roboty budowlane, które mają być wykonywane wewnątrz budynku będzie spełniało warunki przewidziane przez w/cyt. przepisy.Tut. organ stoi na stanowisku, że sfinalizowanie transakcji pomiędzy Podatnikiem a Spółdzielnią Mieszkaniowa mające nastąpić w 2006 roku poprzez podpisanie aktu notarialnego nie pozbawia Pana utraty prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania.Reasumując, aby nie stracić ulgi powinien Pan wycofaną kwotę w całości wydatkować do końca 2005 roku na cele wskazane w w/cyt. przepisach.Stąd postanowiono, jak w sentencji

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Płocku