POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1439/DF/445/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. 1439/DF/445/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer po rozpoznaniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego z dnia 12-10-2005 r. uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 12.10.2005r./ wpływ 13.10.2005r./ przedstawiając stan faktyczny informuje Pan, iż na podstawie aktu notarialnego - umowy sprzedaży sporządzonego 03.10.2005r. nabył Pan wraz z małżonką budynek mieszkalny za cenę 255 000 zł. Na zakup powyższej nieruchomości zostały przeznaczone środki ze sprzedaży 2 lokali mieszkalnych / 231.000 zł/ , które nabył Pan będąc kawalerem . Pytanie dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia od zryczałtowanego 10% podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Ocena stanu faktycznego. Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /jt. Dz.U. nr 14 z 2000r. poz.176 z zm./ źródłami przychodu są: odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Natomiast zgodnie z art. 28 ww. ustawy o podatku dochodowym, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek z tytułu uzyskania ww. przychodów ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Przy czym, stosownie do art. 19 ustawy, przychodem jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód ten ustala organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Zryczałtowany podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W terminie płatności podatku podatnik powinien złożyć deklarację PIT - 23.

Zasady, o których mowa wyżej nie mają zastosowania do podatników, którzy w terminie14 dni od dokonania sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie wydatkowany na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z akt sprawy wynika, iż złożył Pan w tutejszym urzędzie skarbowym oświadczenie, że przychód ze sprzedaży 2 lokali mieszkalnych przy ul P.......t w wysokości 231.000zł, które nabył Pan będąc kawalerem, przeznaczy w ciągu 2 lat na cele mieszkaniowe o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. " a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . Z przedstawionych dokumentów wynika, iż faktycznie przychód ten został w całości wydatkowany na zakup nieruchomości za kwotę 255.000 zł.

W opinii tutejszego organu podatkowego wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokali mieszkalnych, które nabył Pan będąc kawalerem, na wspólne potrzeby mieszkaniowe małżonków , daje podstawę do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" powołanej wyżej ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer