POSTANOWIENIE - Interpretacja - DF/415-54/05/MS

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.12.2005, sygn. DF/415-54/05/MS, Urząd Skarbowy w Kartuzach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku (...) z dnia 6 września 2005 roku (data wpływu do tut. organu podatkowego: 14.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu obliczenia podatku od dochodów ze źródeł przychodów znajdujących się na terytorium Stanów Zjednoczonych

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik otrzymał dochód z tytułu udostępnienia powierzchni reklamowej na stronach WWW, których jest właścicielem, przekazany przez firmę (...) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Strony te znajdują się na serwerach będących własnością amerykańskiej firmy (...), również domeny dla stron związanych z osiągniętym dochodem zarejestrowane są w firmie mającej siedzibę na terenie Stanów Zjednoczonych. Całość obsługi stron związanych z osiągniętym dochodem wykonano osobiście na serwerze na terytorium Stanów Zjednoczonych. Pytanie podatnika dotyczy sposobu rozliczenia dochodu z tego tytułu.

Zdaniem podatnika od sumy dochodów uzyskanych w Polsce i w Stanach Zjednoczonych należy obliczyć podatek według skali podatkowej i tak obliczony podatek pomniejszyć o podatek zapłacony w USA.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis powyższy, według art. 4a w/w ustawy, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Według art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
  2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
  3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przepis art. 20 umowy podpisanej dnia 8 października 1974 roku między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia (zaliczenia), czyli podatek zapłacony za granicą jest odliczany od podatku należnego w państwie będącym miejscem zamieszkania lub siedziby podatnika.

Dochody uzyskane w Stanach Zjednoczonych nie są zatem zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli metoda obliczenia podatku określona w 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma do nich zastosowania.

W tym przypadku należy się odnieść do art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepisy art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zasadę określoną w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Zatem fakt, iż podatnik osiągnął dochody ze źródeł przychodów znajdujących się na terytorium Stanów Zjednoczonych przy jednoczesnym zamieszkiwaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc pod uwagę przepisy umowy zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, przesądza o opodatkowaniu całości dochodów w Polsce. Obliczając podatek należy zastosować metodę określoną w art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli dochody, o których mowa we wniosku, doliczyć do dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, od sumy dochodów obliczyć podatek dochodowy według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 w/w ustawy, a od tak obliczonego podatku odliczyć kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie (maksymalnie w wysokości tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym). Opodatkowanie bądź zwolnienie z opodatkowania tego dochodu w Stanach Zjednoczonych nie ma wpływu na zakres zwolnień podatkowych określonych w przepisach polskiego prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy w Kartuzach