P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDF/415-8/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.04.2005, sygn. PDF/415-8/05, Urząd Skarbowy w Brzesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.03.2005 r. (data wpływu do urzędu 21.03.2005 r.), uzupełnionego dnia 30.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie z dnia 17.03.2005 r. zwrócił się Pan o udzielenie interpretacji w zakresie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z tytułu zbycia akcji przedsiębiorstwa, w którym Pan pracuje, nabytych po cenach preferencyjnych oraz w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji.

Pana zdaniem przychód uzyskany ze sprzedaży akcji nabytych po cenach preferencyjnych od zakładu pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Koszt zakupu akcji, prowizja pobrana przez biuro maklerskie przy zakupie i sprzedaży akcji oraz koszt otwarcia i prowadzenia rachunku papierów wartościowych przez biuro maklerskie stanowić będą koszt uzyskania przychodu za sprzedaży akcji.

Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt. 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Przepis art. 9 ust. 1 w/w ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Powyższe przepisy nie zawierają zwolnienia z opodatkowania dochodów ze zbycia akcji pracowniczych, a zatem podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisów zawartych w art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w roku podatkowym w celu osiągnięcia tych przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Zgodnie z zasadą określoną w art. 23 ust. 1 pkt 38 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych (...), wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...).
Z powyższego wynika, że do kosztów, z chwilą sprzedaży akcji, zaliczyć można wszelkie poniesione na ten cel wydatki, które warunkują ich nabycie np.: wydatki stanowiące cenę zakupu akcji, prowizję biura maklerskiego czy też koszty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku w biurze maklerskim. W przypadku sprzedaży części posiadanych akcji, powyższe koszty uwzględnia się proporcjonalnie.

W myśl art. 30b ust. 1 w/w ustawy od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Na podstawie art. 30b ust. 5 w/w ustawy dochodów ze sprzedaży akcji nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (wg skali podatkowej) oraz art. 30c (podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. liniowy).
Począwszy od 01.01.2004 r., zgodnie z art. 1 pkt 38 lit. s ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz 1956) nie istnieje obowiązek wpłacania zaliczek, ani składania deklaracji podatkowych o wysokości uzyskanego dochodu z odpłatnego zbycia akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych w ciągu roku podatkowego.Stosownie do art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy po zakończonym roku podatkowym podatnicy są obowiązani w terminie do dnia 30 kwietnia składać urzędom skarbowym odrębne zeznania (PIT-38) o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów pieniężnych opodatkowanych na zasadach określonych w art 30b w/w ustawy.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Brzesku