Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach pogłębienia wiedzy w zakresie stosowania procedur w budownictwie takich jak wycena nieruchomoś... - Interpretacja - PDI-415/39/BF/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.01.2005, sygn. PDI-415/39/BF/04, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach pogłębienia wiedzy w zakresie stosowania procedur w budownictwie takich jak wycena nieruchomości, ocena techniczna stanów budynków, problemy związane z eksploatacją budynków i ich wewnętrznej infrastruktury podjęła Pani studia podyplomowe na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, kierunek: Wycena nieruchomości. W związku z powyższym kieruje Pani pytanie czy koszty i opłaty za podjęte studia stanowią koszty uzyskania przychodów w prowadzonej firmie.
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą odnosząc wydatki do kosztów uzyskania przychodów muszą uwzględniać w tym zakresie uregulowania wynikające z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) Przepis ten stanowi, ze kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, do których bez wątpienia zaliczana jest opłata za studia, nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy (określającym wydatki nie uznawane za koszt podatkowy). Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie lub zamiar osiągnięcia przychodu. Na gruncie podatku dochodowego konieczny jest podział wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przedsiębiorcy na dwie grupy, tj. wydatki związane z:
- podnoszeniem posiadanych kwalifikacji zawodowych,
- podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy.

Do pierwszej grupy wydatków należy zakwalifikować wydatki związane z różnymi formami kształcenia, w tym w formie studiów podyplomowych, w ramach, których podatnik nabywa umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności. Drugą grupę wydatków obejmują zaś wydatki podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z powyższych grup wydatków, jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności.
Jeżeli opisane w pytaniu studia spełniają te kryteria wydatki poniesione przez podatnika na ich opłatę mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów.
Mając na uwadze przedmiot prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, określony w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, stwierdzić należy iż nie prowadzi Pani działalności w zakresie "Wyceny nieruchomości" w związku z czym rozpoczęte studia podyplomowe o tym kierunku nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W obecnej chwili podnosi Pani jedynie własne umiejętności. Aby wydatki związane z podjętymi studiami podyplomowymi zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu istnieć musi bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na powstanie przychodu.
Wskazać należy, iż na Pani jako na tej, która osiąga z działalności przychody spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami (w tym także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych) a osiąganymi przychodami z tej działalności. Wskazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Urząd Skarbowy w Lubinie