Stan faktyczny: A oraz B prowadzą wspólnie spółkę partnerską, w której są jedynymi wspólnikami. Świadczą usługi prawnicze głównie na rzecz podmiotów ... - Interpretacja - DP I 413/03/05/P

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2005, sygn. DP I 413/03/05/P, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny: A oraz B prowadzą wspólnie spółkę partnerską, w której są jedynymi wspólnikami. Świadczą usługi prawnicze głównie na rzecz podmiotów gospodarczych z terenu woj. Lubelskiego. Klientami są między innymi X oraz Y. Podmioty te do końca roku 2003 były pracodawcami dla jednego ze wspólników - Pani A. Umowy o pracę zostały rozwiązane z dniem 31.XII.2003 roku.W 2004 roku dochody wspólników opodatkowane były progresywną skalą podatkową, gdyż jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym usługi na rzecz byłego pracodawcy, co wykluczyło oboje wspólników z opodatkowania na zasadach art. 30c dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.).W styczniu 2004 r. Y dokonał wypłaty wynagrodzenia należnego za miesiąc grudzień 2003 roku, oraz sporządził zgodnie z tym PIT-11 za 2004 rok.

Stanowisko pytającego: Według podatników, przepis art. 9 a ust. 3 w/w ustawy stanowi iż podatnik traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30 c w/w ustawy, jeżeli ten podatnik, lub co najmniej jeden ze wspólników spółki osobowej, wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy albo wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy, takie czynności, które odpowiadają usługom świadczonym obecnie w formie pozarolniczej działalności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy Tak więc samo otrzymanie przez podatnika w dniu 02.01.2004 r. wynagrodzenia za pracę wykonaną w ramach stosunku pracy w miesiącu grudniu 2003 roku, nie może powodować utraty prawa do wyboru podatku liniowego w roku podatkowym 2005. Wspólnik A przez cały rok 2004, jak również w roku 2005, nie wykonywała i nie wykonuje żadnych czynności w ramach stosunku pracy na rzecz jakiegokolwiek podmiotu, w szczególności na rzecz Y. Podatnicy uważają iż w 2005 roku mogą korzystać z opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 30 c w/w ustawy.

Ocena stanowiska wnioskodawcy: W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe. Zgodnie z art. 30 c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z art. 9 a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym jeżeli podatnik który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 30 c w/w ustawy, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:1). wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub2). wykonywał lub wykonuje w roku podatkowymw ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c w/w ustawy i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 w/w ustawy oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu zaliczek. Zgodnie z powyższym uznać należy, iż podatnicy uprawnieni są do opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wypłata wynagrodzenia za grudzień 2003 r. w styczniu 2004 roku, oraz sporządzona w związku z tym informacja PIT - 11 nie powoduje utraty prawa do opodatkowania w sposób określony w art. 30c w/w ustawy.

Urząd Skarbowy w Kraśniku