Zgodnie z przepisami art. 27a ust. 1 pkt 1 z ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 17... - Interpretacja - AD-III/415-2/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2005, sygn. AD-III/415-2/05, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisami art. 27a ust. 1 pkt 1 z ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r, podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony zgodnie z przepisem art. 27 zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2- 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Stosownie do przepisu art. 27a ust.3 pkt 2 w/w ustawy, kwota, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od 1 stycznia 2003r - 19% kwoty poniesionych wydatków, przy czym maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć określonego w ustawie limitu.

Zgodnie z postanowieniami art. 27a ust. 10 w/w ustawy podatkowej wysokość odliczeń od podatku, określona zgodnie z ust. 3 pkt 1 lit.a i pkt 2, dotyczy łącznie obojga małżonków, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację.

W przypadku , jeżeli małżonkowie:

1/ podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź od podatku jednego z małżonków,

2/ przed zawarciem związku małżeńskiego, w okresie obowiązywania ustawy, korzystali z odliczeń od podatku na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1, o kwotę dokonanych odliczeń zmniejsza się kwoty odliczeń określone zgodnie z ust. 3 pkt 2.

Zgodnie z przepisami art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 202, poz. 1956 ze zm.), wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r, poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 tejże ustawy.

Mając na uwadze opisany przez Podatnika w piśmie stan faktyczny oraz treść powołanych wyżej przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, tut. organ podatkowy informuje, że jeden limit ulgi remontowej przysługuje obojgu małżonkom, niezależnie od tego, czy istnieje między nimi wspólność czy rozdzielność majątkowa oraz czy składają wspólne zeznanie roczne, czy też rozliczają się oddzielnie.
Limit ten należy pomniejszyć o wydatki poniesione przez małżonków przed zawarciem związku małżeńskiego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań- Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald