POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO V/415-6/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.03.2006, sygn. PO V/415-6/06, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.02.2006r. (data wpływu 07.03.2006) w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam :
- ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14.02.2006r. (data wpływu 07.03.2006r.) płatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji czy umorzona pożyczka po zmarłym pracowniku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowi przychód spadkobierców i czy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponadto Strona prosi o interpretację przepisów prawa podatkowego w przypadku umorzenia spłaty pożyczki żyrantom, którzy są pracownikami Szkoły.

Według Strony umorzona pożyczka po zmarłym pracowniku nie stanowi przychodu dla spadkobierców oraz żyrantów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy ocenia stanowisko strony jako prawidłowe.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymywane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Pożyczki udzielone przez zakład pracy pracownikowi nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na ich zwrotny charakter. W sytuacji umorzenia pożyczki byłemu pracownikowi traci ona dotychczasowy zwrotny charakter i tym samym umorzona kwota staje się przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Umorzenie pożyczki udzielonej byłemu pracownikowi powoduje zwolnienie dłużnika z całości lub części długu, a pożyczkobiorca otrzymuje świadczenie nieodpłatne lub częściowo odpłatne. Wartość tego świadczenia stanowi dla byłego pracownika kwota umorzonej pożyczki, która jest przychodem z innego źródła podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym i winna być wykazana w informacji PIT-8C na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast umarzając pożyczkę po śmierci pracownika /pożyczkobiorcy/, pożyczkodawca pozbawia się prawa możliwości dochodzenia swojej wierzytelności od następców prawnych zmarłego jeszcze przed ich ustaleniem. Wartość umorzonej pożyczki nie jest przychodem dla spadkobierców ponieważ nie byli oni stroną umowy, a wartość tego świadczenia nie jest dziedzicznym prawem majątkowym ze stosunku pracy i nie przechodzi na małżonka czy innych spadkobierców zmarłego. Wartość umorzonej pożyczki powoduje zwiększenie masy spadkowej po zmarłym, nie stanowi jednak dla spadkobierców, jak również małżonka i innych uprawnionych osób-żyrantów, przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem.
W związku z powyższym organ podatkowy stwierdza, że w przypadku umorzenia pożyczki, która została udzielona pracownikowi, który zmarł, wartość tego świadczenia nie jest dziedzicznym prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy i nie przechodzi na małżonka czy innych spadkobierców zmarłego pracownika. Wobec czego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a na pracodawcy /płatniku/ nie ciąży obowiązek poboru i odprowadzenia zaliczki na podatek oraz sporządzenia deklaracji PIT.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla Strony, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 tego artykułu.
.

Urząd Skarbowy w Zamościu