Stosownie do postanowień art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik... - Interpretacja - UP-II-1A-415-44/111/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.01.2006, sygn. UP-II-1A-415-44/111/05, Urząd Skarbowy w Kołobrzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do postanowień art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu udziela następującej informacji w zakresie stsosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest rolnikiem uzyskującym przychody z gospodarstwa rolnego. Obecnie planuje na terenie gospodarstwa rolnego wykonać inwestycje polegające na:

  • utwardzeniu placu manewrowego i dróg dojazdowych do magazynu;
  • doprowadzeniu wody do gospodarstwa z gminnej sieci wodociągowej;
  • odprowadzeniu ścieków oraz budowie własnej oczyszczalni ścieków.

Na wykonane wyżej inwestycje wnoszący zapytanie będzie się ubiegał o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Uwzględniając powyższy stan faktyczny wnioskodawca stoi na stanowisku, że wskazane wyżej inwestycje będą stanowiły u niego środki trwałe podlegające amortyzacji w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko podatnika jest niezgodne z prawem.

Artykuł 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwanej dalej ?ustawą?- reguluje zakres podmiotowy opodatkowania podatkiem dochodowym. Zgodnie z tym przepisem opodatkowane podatkiem dochodowym są dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Podatnikiem podatku dochodowego jest więc każda osoba fizyczna, uzyskująca dochód nie wyłączony z zakresu stosowania ustawy.

Z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały wyłączone przychody enumeratywnie wymienione w art. 2 ustawy, wśród których w ust. 1 pkt 1 ustawodawca wskazał przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej. Definicję działalności rolniczej zawiera art. 2 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo ? fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost wynoszą co najmniej:

  • miesiąc - w przypadku roślin,
  • 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  • 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  • 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt,

licząc od dnia nabycia.

Zgodnie z powyższym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia, jakie rodzaje uprawy, chowu lub hodowli zostały uznane za działalność rolniczą. Wyliczenie to ma jednakże charakter przykładowy, ponieważ również inne niewymienione rodzaje działalności mogą być uznane za działalność rolniczą, o ile ich istotą jest wytwarzanie produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym).

Jak wskazano wyżej przychody uzyskiwane z działalności rolniczej nie są objęte systemem podatku dochodowego od osób fizycznych i pozostają poza sferą opodatkowania tym podatkiem, niezależnie od formy organizacyjnej podmiotów ją prowadzących. Należy jednak pamiętać, że przychodami z działalności rolniczej nie są wszelkie przychody uzyskiwane przez osoby prowadzące działalność rolniczą, ale jedynie te przychody, które pochodzą z działalności rolniczej w rozumieniu zdefiniowanym w ustawie. W związku z tym niestosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności rolniczej oznacza, że przychody z niej nie będą podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Wszelkie wydatki ponoszone w związku z uzyskaniem tych przychodów nie będą również kosztami uzyskania przychodu, gdyż zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Odpisy amortyzacyjne od posiadanych i wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej środków trwałych ustawodawca zdefiniował dla celów podatku dochodowego, dokonując ich podziału na te, które podlegają amortyzacji podatkowej oraz te, które amortyzacji podatkowej nie podlegają. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżniono składniki majątku uznawane za środki trwałe jedynie z punktu widzenia możliwości zaliczenia wartości odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu.

Jeżeli zatem - mając na uwadze wskazaną wyżej definicję działalności rolniczej - do przychodów wnioskodawcy nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to tym samym również do ponoszonych przez niego kosztów związanych z amortyzacją przedmiotowej inwestycji nie będą miały zastosowanie przepisy tej ustawy.

Końcowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu informuje, że przedmiotowa interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

W myśl art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie za pośrednictwem tut. Organu. Zażalenie na postanowienie, stosownie do art. 236 § 2 pkt 1 ww. ustawy, wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy w Kołobrzegu