POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-1/415/17/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.01.2006, sygn. P-1/415/17/06, Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a i art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. Z 2005 r Nr 8 poz. 60) stanowisko dotyczące zakresui sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku zdnia 13.12.2005 (data wpływu 20.12.2005 r) uznaję za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1.Zapytanie dotyczy możliwości zakwalifikowania wartości diet krajowych izagranicznych z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalnośćgospodarczą w zakresie świadczenia usług przewozu osób na trasach krajowych izagranicznych do kosztów uzyskania przychodów.2.Zdaniem strony zaliczanie wartości diet osoby prowadzącej działalność gospodarczą z tytułu podróży służbowych jest kosztem uzyskania przychodu z tej działalności.3.Zdaniem organu podatkowego przedstawione stanowisko jest niezasadne.Problematykę zaliczania kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułupodróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą, a także osób z nimi współpracujących reguluje art.23 ust. 1 pkt 52 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r nr 14 z póź. zmianami).

W myśl tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodówwartości diet z tytułu podróży służbowych w/w osób - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisachwydanych przez właściwego ministra. Niemniej jednak w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług przewozu osób na trasach krajowych i zagranicznych brak jest uzasadnienia dla przyjęcia iż wykonywane przez podatnika zadania wiążą się z odbyciem podróży służbowej.

Działalność gospodarcza prowadzona w zakresie usług przewozu osób na trasach krajowych i zagranicznych ze swojej istoty nie jest wykonywana w stałym miejscu/miejscowości/, dlatego też wyjazdy poza siedzibę firmy, związane ze świadczeniem tego typu usług, nie są podróżą służbową. Stanowią one zwykłe czynności będące przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej.

Natomiast istotą podróży służbowej jest wykonywanie zadania w miejscu innym niż stałe miejsce pracy, czyli opuszczenie stałego miejsca pracy.Zgodnie z powyższym brak jest możliwości zaliczania kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży krajowych i zagranicznych. Podróże te są realizacją usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i nie mogą być utożsamiane z podróżą służbową.

Kosztem uzyskania przychodu w pełnej wysokości są natomiast inne poniesione w podróży i prawidłowo udokumentowane przez przedsiębiorcę wydatki (np rachunki za pobyt w hotelu, opłaty za przejazd płatną autostradą).Reasumując, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest podstaw do uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków osób prowadzących działalność gospodarczą w omawianym zakresie, poniesionych na ich wyżywienie w czasie podróży odbywanej w związku z prowadzoną działalnością, gdyż wydatki takie są wydatkami o charakterze osobistym.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja;a) odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści niniejszego postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,b) nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa).

Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie